Paski rozrządu PTFE

14 gru 2016

powergrip_belt-2Eksperci  firmy Gates odpowiadają na najczęściej zadawane pytania dotyczące pasków rozrządu PTFE.


Podczas szkoleń technicznych prowadzonych przez specjalistów firmy Gates regularnie zadawane są pytania dotyczące konstrukcji pasków rozrządu, a zwłaszcza tego, dlaczego tak wiele pasków pokrywanych jest warstwą politetrafluoroetylenu, bardziej znanego pod skrótem PTFE lub handlową nazwą Teflon®. Oto odpowiedzi na najczęściej powtarzające się z tych pytań.

Dlaczego PTFE jest używany do pasków rozrządu?

PTFE to materiał syntetyczny, który jest szeroko stosowany, m.in. używa się go na powłoki patelni czy żelazek, a przez to jest znany chyba każdemu. Zalety powłok PTFE  sprawiły, że po tworzywo to sięgnęli również wytwórcy pasków rozrządu. Pokrycie takie zapewnia bowiem dużo większą odporność na działanie wody, ciepła i środków chemicznych. PTFE cechuje się ponadto bardzo niskim współczynnikiem tarcia. W efekcie  producenci samochodów często uwzględniają PTFE w specyfikacji pasków rozrządu zamawianych na pierwszy montaż (np. paski taki zakładane są fabrycznie do silników VAG TDI). Również na rynku części zamiennych paski rozrządu PTFE występują coraz powszechniej.

Czy paski rozrządu z PTFE są lepsze od innych?

Ubytek masy pasków z powłoką PTFE jest znacznie wolniejszy ze względu na mniejsze ścieranie, co z kolei wynika z mniejszego współczynnika tarcia
Ubytek masy pasków z powłoką PTFE jest znacznie wolniejszy ze względu na mniejsze ścieranie, co z kolei wynika z mniejszego współczynnika tarcia

Paski z PTFE charakteryzują się lepszymi parametry pracy. Jednocześnie wraz ze wzrostem obciążenia i większą średnią temperaturą silnika (przekraczającą 120°C) rośnie zapotrzebowanie na bardziej wytrzymałe paski rozrządu. W efekcie paski z PTFE coraz częściej można spotkać w nowoczesnych jednostkach napędowych.

Za paskami tymi przemawia także i to, że pokrycie tkaniny okalającej stronę zębatą i/lub zewnętrzną warstwą PTFE zmniejsza poziom tarcia. Tym samym paski wolniej się ścierają, co skutkuje większą ich trwałością. Kolejną zaletą tego rozwiązania jest niższy poziom hałasu emitowanego przez napęd rozrządu.

Jaka jest jakość powłoki PTFE pasków oferowanych jako części zamienne?

Zacząć należy od uwagi, że weryfikacja wzrokowa nie wystarczy do stwierdzenia, czy dany pasek jest pokryty PTFE. Tym bardziej nie sposób ocenić jaka ilości PTFE została zastosowana. Jednocześnie wiadomo, że bywa ona bardzo różna w zależności od producenta. W niektórych przypadkach warstwa PTFE umieszczona na powierzchni paska może więc być bardzo cienka. Przy skrajnie wysokim obciążeniu i wysokiej dynamice napięcia paska lub wysokiej temperaturze warstwa taka ulega wytarciu i dochodzi do odsłonięcia tkaniny bazowej.

W przypadku pasków rozrządu PTFE wytwarzanych przez firmę Gates, politetrafluoroetylen nie tylko pokrywa powierzchnię, ale i wnika do wnętrza tkaniny. Warstwa PTFE jest zatem integralną częścią paska, dzięki czemu zachowuje on swoje właściwości przez cały zakładany okres jego eksploatacji. Dlatego też paski rozrządu PTFE firmy Gates cechuje niski poziom zużycia i hałasu. Ponadto bez wyjątku spełniają one wszelkie jakościowe wymogi pierwszego montażu.

Nie ma żadnej różnicy w parametrach lub funkcjonowaniu pasków PTFE różnego koloru.
Nie ma żadnej różnicy w parametrach lub funkcjonowaniu pasków PTFE różnego koloru.

Dlaczego niektóre paski rozrządu z PTFE są białe, a inne czarne?

Paski z powłoką PTFE są dostępne w różnych kolorach, najczęściej w czarnym i białym. Kolor nie ma żadnego wpływu na parametry czy też sprawność działania paska.

Czy firma Gates jest dostawcą pasków PTFE na pierwszy montaż?

Gates produkuje paski rozrządu PowerGrip® PTFE od kilkunastu lat. Dostarcza je zarówno producentom samochodów na całym świecie (np. Alfa Romeo, Avtovaz, Citroën, Fiat, Ford, Hyundai, Kia, Peugeot, Renault, Seat, Skoda, Volvo, Volkswagen), jak i na rynek wtórny. A zatem gdy nadchodzi czas wymiany zamontowanego fabrycznie paska rozrządu PTFE firmy Gates, to można mieć pewność, że zamiennik dostarczony przez firmę Gates także jest z PTFE, do tego wyprodukowany zgodnie ze standardami jakości OE.

Zostaw Komentarz