Pięć warstw klocka hamulcowego

21 paź 2015

Delphi Brake  Pad 2Od klocków hamulcowych wymaga się, aby gwarantowały zatrzymanie pojazdu na jak najkrótszym dystansie, a jednocześnie nie powodowały zbędnego hałasu. Jednocześnie podczas hamowania są one poddawane ogromnym obciążeniom – ciśnieniu dochodzącym do 140 barów i temperaturze osiągającej nawet 700 ºC. Dlatego tak ważna jest ich jakość.

Przedstawiciele Delphi zapewniają, że ich firma projektuje, produkuje i testuje klocki hamulcowe tak, by spełniały te same standardy pracy, trwałości i niezawodności, co części montowane fabrycznie. Wskazują przy tym na fakt, że klocki Delphi zbudowane są z pięciu warstw.Delphi Brake Pad 3D

Nakładka

Gwarancją cichego hamowania jest nakładka tłumiąca piski. Delphi podkreśla, że nie wszystkie firmy aftermarketowe wykorzystują tego typu rozwiązanie. Delphi stosuje nakładki wykonane w technologii OE, o różnych stopniach tłumienia, trwale mocowane do płytki. Są one dobierane tak, by działały najefektywniej.

Płytka nośna

Płyta nośna stanowi bazę dla wszystkich pozostałych elementów, musi zatem być wystarczająco wytrzymała i trwała. Wszystkie płytki nośne Delphi wykonane są z dużą precyzją, z wysoko rozciągliwej, tłoczonej stali, według tej samej technologii, co elementy montowane na pierwszy montaż.
Ochronę płytki przed korozją zapewnia odporna na wysoką temperaturę i agresywne związki chemiczne powłoka lakieru proszkowego. Cechuje się ona ponadto jednolitą grubością, gwarantuje więc zachowanie odpowiednich tolerancji,  dzięki czemu z kolei montaż klocka nie nastręcza problemów.

Warstwa podkładowa

Delphi stosuje unikatową technologię nakładania specjalnej warstwy podkładowej. Ma ona grubość 3 mm i umieszczona jest pomiędzy płytką nośną, a materiałem ciernym. Warstwa ta absorbuje drgania i działa jak termiczny izolator, obniżając temperaturę zacisku i zmniejszając ilość ciepła odbieranego przez  płyn hamulcowy. Obniża to ryzyko doprowadzenia płynu do wrzenia, a tym samym zmniejszenia skuteczności hamowania. Warstwa podkładowa pomaga również zwiększyć siłę wiązania płyty nośnej z materiałem ciernym.

Materiał cierny

W zależności od przeznaczenia, stosuje się różne mieszanki, z których wytwarzany jest materiał cierny. Np. hamulce pojazdów sportowych wymagają mieszanek o parametrach radykalnie różniących się od tych stosowanych w zwykłych samochodach. Delphi wykorzystuje w produkcji klocków ponad 20 różnych mieszanek stworzonych z ponad 130 różnych składników. Dzięki temu klocki przeznaczone do konkretnego modelu pojazdu odpowiadają jego wymaganiom.
Jak podkreślają przedstawiciele Delphi, niektórzy producenci klocków przeznaczonych na rynek części zamiennych stosują w procesie wytwarzania tylko jedną lub dwie mieszanki, co przekłada się na niższą efektywność hamowania. Delphi nieustannie testuje nowe mieszanki i składniki  – ponad 300 rocznie. W ten sposób utrzymuje najwyższy standard swoich produktów.

Okładzina cierna

By skrócić czas docierania się nowego klocka i zminimalizować powstające w tym czasie piski, klocki Delphi mają fazowanie, analogiczne do stosowanego na klockach montowanych fabrycznie.  Wykonywana jest w nich również szczelina, jeśli jest to  tylko wymagane. Szczelina pozwala klockom elastycznie pracować, eliminuje ryzyko pękania materiału ciernego, jednocześnie sprzyja odprowadzaniu wody i pyłu z powierzchni tarczy hamulcowej.

 

Zostaw Komentarz