Sprawna piasta – ważna sprawa

01 lis 2016

Uszkodzona piasta koła nie tylko powoduje zmniejszenie komfortu jazdy samochodem, ale także może wydłużyć drogę hamowania. Dlatego podczas sezonowej wymiany opon pracownik warsztatu powinien sprawdzić również działanie tego podzespołu.

Wymiana opon to dla mechanika dobra okazja, by w obsługiwanym samochodzie skontrolować także stan układu hamulcowego i zawieszenia. Sprawność tych układów ma wszak kluczowe znaczenie dla bezpiecznego korzystania z pojazdu. O ile jednak przeglądy klocków, tarcz czy amortyzatorów stają się już normą, to piasty kół sprawdzane są sporadycznie. Tymczasem już najmniejsza nieprawidłowość w ich działaniu powinna być sygnałem do interwencji.

Przyczyn uszkodzenia piasty koła może być wiele – od nierówności na drodze, poprzez niekorzystne czynniki atmosferyczne, do niewłaściwej eksploatacji samochodu. Jazda z niesprawną piastą nie tylko oznacza gorszą trakcję pojazdu, ale też wpływa na szybsze zużycie opon, a w konsekwencji prowadzi do większej i kosztownej naprawy – przestrzega Tomasz Ochman z działu wsparcia technicznego firmy SKF. – Dlatego tak ważna jest kontrola stanu piast przy każdej sposobności. Sezonowa wymiana opon to świetna okazja, gdyż wystarczy zakręcić kołem, gdy samochód jest uniesiony, by sprawdzić czy nie ma niepokojących odgłosów bądź wyczuwalnego oporu.

Wymiana piasty jest zajęciem dość pracochłonnym, ale jeśli posiada się odpowiednie narzędzia i wiedzę, poradzi sobie z tym każdy mechanik. Może on liczyć także na wsparcie ze strony jednego z największych na świecie producentów piast – firmę SKF. Każde opakowanie z piastą SKF zawiera bowiem wszystkie elementy potrzebne do jej zamontowania oraz instrukcję montażu. W przystępny sposób przedstawiają to również filmy szkoleniowe zamieszczone na kanale SKF udostępnionym na platformie Youtube SKF aftermarket.

Firma SKF jest pionierem w branży motoryzacyjnej w zakresie wszelkich łożysk. Od dekad współpracujemy z koncernami samochodowymi już na etapie projektowania danego modelu, do którego później dostarczamy gotowe podzespoły – dodaje Tomasz Ochman. – Nabyte w ten sposób know-how przekładamy na produkcję części przeznaczonych na aftermarket. Dzięki temu mechanik i kierowca zawsze mają pewność, że wymieniany element jest tej samej jakości co zamontowany fabrycznie.

Obecnie SKF oferuje cztery rozwiązania zapewniające blisko stuprocentowe pokrycie parku samochodowego na całym świecie: HBU 1 – przystosowane do współpracy z aktywnymi czujnikami prędkości obrotowej koła wykorzystywanymi przez m.in. ABS i ESP; HBU 2 i 2.1 – będące w istocie łożyskiem HBU 1 z zamontowaną na stałe piastą; HBU 3 -zintegrowane rozwiązanie, w przypadku którego montaż polega na przykręceniu śrub mocujących do zwrotnicy i podłączenia wtyczki czujnika ABS.

W przypadku wątpliwości, numer odpowiedniej referencji do danego modelu samochodu można sprawdzić w katalogu TecDoc lub poprzez aplikację dostępną na urządzenia mobilne z system Android lub iOS z możliwością zeskanowania kodu QR.

Zostaw Komentarz