TRW, amortyzatory, bezpieczeństwo
Wpływ stanu amortyzatorów na bezpieczeństwo ruchu drogowego to kwestia, która będzie przewijać się w najnowszej kampanii firmy TRW Automotive Aftermarket.
Jednym z elementów najnowszej kampanii Corner Module prowadzonej przez TRW Automotive Aftermarket są działania mające uświadomić jak wielki wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego ma stan amortyzatorów. Według szacunków, w co czwartym pojeździe poruszającym się po Europie przynajmniej jeden amortyzator jest niesprawny (lub nawet uszkodzony), tym samym auta te poważnie zagrażają bezpieczeństwu na naszych drogach. TRW propaguje więc i wspiera program corocznych testów elementów zawieszenia (testy MOT), wykorzystując w tych zabiegach swą pozycje jednego z większych dostawców części, szczególnie właśnie podwoziowych.
– Amortyzatory należą do części mających kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa jazdy, dlatego jesteśmy zdania, że we wszystkich krajach UE należy je włączyć do grupy części podlegających obowiązkowym przeglądom i okresowym badaniom technicznym. U podstaw naszego przekonania i wynikających z tego działań leży troska o bezpieczeństwo. Niesprawne części zagrażają bowiem wszystkim użytkownikom dróg. Będziemy zatem nieprzerwanie o tym mówić poprzez wszystkie dostępne środki przekazu, aż osiągniemy zamierzony cel – powiedział Denis Poncet, manager z działu dostaw części oraz serwisu układów kierowniczych, zawieszeń i amortyzatorów TRW. Dodajmy, iż w ramach kampanii poświęconej amortyzatorom firma TRW przygotowała cztery filmy (dotyczące nie tylko samej kampanii, ale też technologii +3 oraz procedur testowych), które dostępne są na stronie www.trwaftermarket.com/CornerModuleTV/.
Przy okazji nie od rzeczy będzie wspomnieć, że TRW należy do „La collective des amortisseurs”, czyli do powołanej przez FIEV (francuski związek przedsiębiorstw wytwarzających części samochodowe) grupy producentów amortyzatorów o jakości OE. Grupa ta od lat stara się uświadomić opinii publicznej jak ogromną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa na drogach odgrywają sprawne amortyzatory. Wykorzystuje w tym celu m.in. wyniki wielokrotnie przeprowadzanych badań, których celem było ustalenie wpływu uszkodzonych amortyzatorów na bezpieczeństwo jazdy. Niewątpliwie to właśnie te badania przyczyniły się do wprowadzenia we Francji testu szczelności amortyzatorów, jako obowiązkowego punktu okresowego badania technicznego pojazdu (testy MOT).
Podniesieniu poziomu bezpieczeństwa służyć ma również inny krok firmy TRW związany z amortyzatorami. – Jesteśmy zdania, że należy je wymieniać parami, dlatego sprzedajemy je w podwójnych opakowaniach – mówi Denis Pincet. I dodaje: – Nasza technologia +3 zapewnia niezawodne działanie amortyzatorów oraz ich płynną i precyzyjną pracę. Jest ona przy tym u nas standardem, podczas gdy konkurencja oferuje produkty równie wysokiej jakości jedynie w ramach oferty premium.
W komunikacie przesłanym przez TRW można jeszcze przeczytać, że firma „opiera się na technologii amortyzatorów dwururowych, co spełnia standardy montażu części OE”, zaś „technologia +3 obejmuje:
- technologię tłoków PTFE, która zapewnia płynny ruch tłoka wewnątrz amortyzatora, zwłaszcza gdy jest on poddany działaniu sił poprzecznych, zwiększając płynność pracy i wytrzymałość części:
- technologię Valve-all-discs, która zwiększa precyzję tłumienia. Zawór tłokowy zbudowany jest z warstw metalowych i elastycznych dysków, bez zastosowania sprężyn, które wykorzystują inni producenci;
- technologię Mirror Polish Process, która zapewnia optymalną gładkość tłoka (0,08 µm), zwiększając wytrzymałość i zapewniając doskonałą szczelność.”
TRW szczyci się ponadto, że znajduje się obecnie w pierwszej trójce dostawców zapewniających największe pokrycie rynku przy jednocześnie najmniejszej różnorodności asortymentu. Oferuje bowiem około 1200 pozycji katalogowych, podczas gdy konkurenci mają w katalogu ok. 2500 pozycji. Pozwala to klientom TRW zredukować koszty oraz oszczędzić przestrzenie magazynowe, ułatwia też logistykę.