Xtra, czyli tarcze wypełniające lukę

23 gru 2015

Impulsem do opracowania przez Brembo nowego typu tarcz hamulcowych były wpisy fanów firmy na jej facebookowym profilu.

Włoska firma Brembo szczyci się, że jest jednym z czołowych dostawców elementów układu hamulcowego nie tylko na tzw. pierwszy montaż, ale także na rynek części zamiennych, Podkreśla przy tym, iż na rynku wtórnym oferuje niezwykle szeroką gamę produktów obejmującą m.in. blisko 2000 referencji tarcz, ponad 1600 referencji klocków, 250 referencji bębnów, 500 referencji szczęk, 4100 referencji fabrycznie regenerowanych zacisków i 3800 referencji komponentów hydraulicznych.

Pomimo tak bogatej gamy produktów znalazła się niej jednak pewna luka. Na dodatek w ofercie tarcz hamulcowych, które należą do sztandarowych produktów firmy. Oto bowiem klienci do wyboru mieli albo tarcze Brembo identyczne z montowanymi fabrycznie (lub im odpowiadające), albo istotnie droższe, stworzone z myślą o sporcie lub zaawansowanym tuningu. Do niedawna brakowało natomiast pośrednich, o przystępnej jeszcze cenie, a już w istotny sposób zwiększających skuteczność hamulców i o atrakcyjniejszym wyglądzie.

I oto pojawiły się takie, a znaczną zasługę w tym ponoć mają bywalcy facebookowego fanpage’a Brembo, którzy w prowadzonych na nim dyskusjach postulowali potrzebę wprowadzenia takich tarcz i przedstawiali swe oczekiwania. Biorąc te głosy pod uwagę w Brembo opracowano więc nowy typ tarcz i nadano mu im nazwę Xtra.

Powstał on przede wszystkim z myślą o młodych kierowcach (20-45 lat), którzy jeżdżą popularnymi modelami aut, niekoniecznie w usportowionych wersjach. Zarazem kierowcach interesujących się motoryzacją, orientujących się więc jakie są walory poszczególnych rozwiązań technicznych. Dbających przy tym o swój pojazd oraz , co bardzo ważne, chcących go usprawnić i poprawić jego wygląd.

Już choćby z tego ostatniego względu nowe tarcze musiały mieć wiercenia, i to starannie rozplanowane, czyniące tarcze Xtra wizualnie znacznie atrakcyjniejszymi od tarcz nie wierconych. Wiercenia te sprawiają jednak, że jednocześnie również inne zasadnicze cechy hamulców w istoty sposób ulegają poprawie. Chodzi tu o:

  • współczynnik przyczepności między tarczą a materiałem ciernym – otwory sprawiają, że materiał cierny klocka niejako zaczepia o ich krawędzie, przez co rośnie siła hamowania. Dzięki temu zjawisku szybsza i skuteczniejsza jest także reakcja układu hamulcowego.
  • czyszczenie i regenerację powierzchni materiału ciernego klocków – otwory zapewniają efekt „zgarniania” powodujący usuwanie z powierzchni materiału ciernego klocka znajdujących się na niej niepożądanych zanieczyszczeń stałych, a także zapobiegający osadzaniu się w materiale ciernym pochodzących z tarczy drobin metalu.
  • większą skuteczność hamowania na mokrej powierzchni – wiercenia sprawiają, że warstewka wody pokrywająca tarczę nie jest ciągła, a zatem dużo łatwiej dochodzi do jej przerwania. Dlatego podczas jazdy po mokrej nawierzchni, układ skutecznie reaguje już przy pierwszym hamowaniu, tym samym zachowuje się tak samo w każdych warunkach atmosferycznych.
  • efektywność hamulców przy ich maksymalnym obciążeniu cieplnym – w wysokiej temperaturze dochodzi do spalania się żywic znajdujących się w materiale ciernym klocka, przez co powstają gazy, które mogą utworzyć poduszkę gazową między materiałem ciernym i tarczą. Zjawisko takie, zwane fadingiem, skutkuje znacznym spadkiem skuteczności hamulców. Otwory sprawiają, że gaz pod klockiem ma którędy ujść, tym samym hamulce szybko odzyskują pełną sprawność.
  • chłodzenie tarczy hamulcowej – otwory powodują dodatkowy przepływ powietrza, przez co sprzyjają odprowadzaniu ciepła z samej tarczy oraz z klocka. To z kolei sprawia, że skuteczność całego układu hamulcowego rośnie.
Porównanie wybranych cech tarczy standardowej i typu Xtra
Porównanie wybranych cech tarczy standardowej i typu Xtra

Zastosowanie wierceń było więc idealnym wyjściem, by stworzyć tarcze ciekawe wizualnie, a jednocześnie w istotny sposób przyczyniające się do poprawy działania hamulców w rozmaitych warunkach i przez to pozwalające czerpać większą przyjemność z jazdy.

Tarcze Xtra, tak jak i wszystkie inne dostarczane przez Brembo zarówno na pierwszy montaż, jak i wyłącznie na rynek wtórny, opracowane, zostały w firmowym ośrodku konstrukcyjnym. Tu powstała ich konstrukcja, tu rozplanowano liczbę wielkość i rozmieszczenie wierceń, tu przygotowana została technologia produkcji, tu wreszcie przeszły pełny cykl badań. Wytwarzane są również w zakładach należących do Brembo, gdyż firma jako zasadę przyjęła ,że swoim logiem sygnuje wyroby co do których jest absolutnie pewna, że spełniają najwyższe standardy, zarówno dotyczące jakości, jak i wytrzymałości, cech użytkowych oraz, rzecz jasna, bezpieczeństwa.

 

Zostaw Komentarz