4 nowe czujniki EGT od DENSO

21 Lip 2021

DENSO rozszerzyło program części do systemów sterowania silnikiem (EMS) o 4 nowe czujniki temperatury odprowadzanych spalin (EGT). Mają one łącznie 535 dodatkowych zastosowań i zastępują 12 numerów części OE.

Nowe czujniki EGT, które właśnie trafiły do oferty DENSO mogą zostać użyte w około 8 mln pojazdów marek BMW, Citroën, Fiat, Mini, Peugeot i Toyota. Informacje o częściach tych są już dostępne w e-katalogu DENSO i w katalogu TecDoc. Przykładowe ich zastosowania pokazano w tabeli.

Różne rodzaje czujników w układzie sterowania silnikiem (EMS) wykrywają stan działania jednostki napędowej i przekazują te informacje do modułu ECU silnika, który z kolei tak zarządza pracą siłowników elektrycznych, by silnik działał z optymalnymi parametrami. Czujnik EGT – który znajduje się przed katalizatorem utleniającym (DOC) i/lub przed filtrem cząstek stałych (DPF) – wykrywa temperaturę odprowadzanych spalin i przesyła tę informację w postaci sygnału do modułu ECU, w celu sterowania pracą silnika i skutecznego zmniejszania emisji.

Dokładność z jaką czujnik EGT określa temperaturę wpływa na precyzję wielkości wtrysku paliwa koniecznego do spalenia cząstek oraz ilość cząstek stałych w filtrze DPF, co z kolei ma wpływ na proces „wypalania” filtra DPF. W rezultacie od sprawności i dokładności czujnika zależy czystość spalin i ilość paliwa wykorzystywanego w procesie „regeneracji” filtra DPF. Co więcej, kontrolowana jest także dzięki niemu temperatura katalizatora, co sprawia, że nie ulega on przegrzaniu i nadmiernemu zużyciu.

POWIĄZANE POSTY

Zostaw Komentarz