Akumulatory w ciężarówkach

16 kwi 2000

W dalekodystansowej ciężarówce, szczególnie podczas dłuższych postojów, akumulatory pracują pod dużym obciążeniem. Stosując się do kilku prostych zasad, można zmniejszyć ryzyko nagłej ich awarii i kosztownej, niepożądanej przerwy w pracy.

 

By akumulatory długo i niezawodnie służyły należy przestrzegać kilku zasad.

Mądre gospodarowanie energią

Podczas obowiązkowych odpoczynków i związanych z tym postojów warto w pojeździe odłączyć zbędne odbiorniki elektryczne, by obniżyć ryzyko nadmiernego rozładowania akumulatorów. We współczesnych ciężarówkach pomoże w tym komputer pokładowy, na którym można wybrać jeden spośród kilku trybów pracy pojazdu podczas parkowania, różniących się liczbą uruchomionych urządzeń. Pozwala to kilkukrotnie zmniejszyć niepotrzebną utratę energii.

Jednocześnie w nowych modelach ciężarówek wskaźnik stanu akumulatorów alarmuje, gdy stan naładowania jest za niski, oraz pokazuje ile minimalnie energii powinno być zachowane do rozruchu.

POBÓR ENERGII ELEKTRYCZNEJ

⇒ Lodówka: 3 A
⇒ Klimatyzacja postojowa: 10‒30 A
⇒ Ogrzewanie postojowe: 5‒10 A
⇒ Oświetlenie: 5 A
⇒ Laptop: 5 A

Niektóre z tych urządzeń w ciągu 8 godzin mogą zużyć około 200 – 240 Ah, a więc całą energię zgromadzoną w akumulatorach. 

Dodatkowe urządzenia

Klimatyzator lub ogrzewanie zużywają sporą ilość energii, dlatego korzystnie jest przed zatrzymaniem się na postój schłodzić lub ogrzać wnętrze, by ułatwić im późniejsze zadanie oraz uniknąć nadmiernego obciążenia akumulatorów. Również lodówka może w kilka dni rozładować akumulatory. Warto ponadto pamiętać, by odłączyć nieużywaną przetwornicę 12 V, aby nie pobierała szczątkowego prądu.

Głębokie rozładowanie

Gdy akumulatory są naładowane, mogą być pozostawione na długi okres bez uszczerbku dla ich ogólnej kondycji. Jeśli jednak są w dużym stopniu rozładowane, to z upływem czasu płyty będą się trwale zasiarczać. Dlatego należy unikać pozostawiania na długi czas akumulatorów w stanie głębokiego rozładowania, czyli stanie naładowania poniżej 40‒45%.

Odporny na wstrząsy akumulator TE EFB.

Szczególna troska zimą

Dobrze jest unikać głębokiego rozładowania akumulatorów szczególnie przy silnych mrozach, aby przy niskiej temperaturze nie mieć problemów z rozruchem. Pojemność akumulatorów może bowiem wtedy obniżyć się nawet o połowę. W okresie długotrwałych silnych mrozów warto więc pamiętać o doładowaniu akumulatorów.

Prawidłowa eksploatacja i profilaktyka

Podczas eksploatacji akumulatorów warto jest sprawdzać ich stan naładowania, czy to za pomocą danych z wyświetlacza na pulpicie, czy za pomocą woltomierza, np. przy okazji wymiany oleju i filtrów. Jeśli napięcie akumulatora jest poniżej 12,4 V, to wymaga on doładowania.

ZUŻYCIE ENERGII A PRĄD ŁADOWANIA

Zimą odbiorniki elektryczne w ciężarówce pobierają moc nawet ponad 350 W. Wiąże się to z poborem prądu rzędu 15 A. Oznacza to, że w 8 godzin pobrane zostanie 120 Ah, czyli połowa energii zgromadzonej w akumulatorach.
W bazach transportowych najlepsza do naładowania akumulatora będzie ładowarka o dużym prądzie wyjściowym 45-90 A. Mniejsze ładowarki o prądzie wyjściowym poniżej 10 A mogą być użyte w trakcie dłuższego postoju.

Stan pełnego naładowania

Akumulatory, które są regularnie w pełni naładowane, zachowują długą żywotność i nie ulegają zasiarczeniu zmniejszającemu ich pojemność. Pojawia się ono przy długotrwałym niedoładowaniu. Dlatego warto akumulatory profilaktycznie doładować do pełna, np. podczas wymiany oleju i filtrów lub w dniu nieużywania auta. Można do tego użyć ładowarki Bosch BAT 645 lub BAT 690 o dużym prądzie wyjściowym (45 A lub 90 A). Do mniej wymagających zastosowań może też posłużyć prostownik Bosch C7. Ładowarka używana do ciężarówki powinna mieć odpowiednio duży prąd wyjściowy, najlepiej powyżej 45 A.

 

Jacek Pudło, Bosch Autospec 2/2019

 

 

 

 

Zostaw Komentarz