Błędy, których należy unikać podczas wymiany filtra

07 mar 2024

Nawet najlepszy filtr nie będzie spełniał swojej funkcji, jeśli zostanie źle zamontowany lub kaseta, w której się znajduje (w przypadku filtrów powietrza i kabinowych) będzie nieszczelna. PZL Sędziszów podpowiada na co – w związku z tym – zwrócić uwagę podczas wymiany filtrów.

Im starszy samochód, tym więcej uwagi należy poświęcać mu podczas przeglądów. Nawet tak prosta czynność jak wymiana filtrów powinna być wykonana starannie i w dobrym oświetleniu. Wszystko po to, aby uniknąć problemów opisanych poniżej.

  • W przypadku puszkowych filtrów oleju zdarza się, że po demontażu starego filtra w miejscu mocowania pozostaje zużyta uszczelka. Nowy filtr będzie zatem współpracował z dwiema uszczelkami jednocześnie (starą i nową), co prawie zawsze prowadzi do nieszczelności. Innym problemem jest poluzowanie się chłodniczki oleju. W dużej grupie silników filtr oleju jest właśnie przykręcany do tego elementu. Zawsze podczas wymiany, należy upewnić się, że chłodniczka jest prawidłowo zamocowana. W przeciwnym wypadku na miejscach połączeń pojawią się nieszczelności i mimo prawidłowego dokręcenia filtra, ujawnią się wycieki oleju.
    Należy dokładnie obejrzeć miejsce, do którego będzie mocowany nowy filtr. Przed przykręceniem nowego filtra należy upewnić się, że w miejscu montażu nie pozostała stara uszczelka, oraz czy nie poluzował się króciec lub chłodniczka oleju.
  • Opaski lub szybkozłączki mocujące filtr paliwa nie są niestety wieczne. Niektóre są oczywiście jednorazowe, inne da się łatwo wymienić, ponieważ są to zwykłe opaski skręcane, a jeszcze inne – bardzo łatwo uszkodzić, ponieważ ich rozpinanie wymaga zastosowania specjalnego narzędzia. Niezależnie od tego, po wymianie filtra należy zawsze upewnić się, że wszystkie połączenia są szczelne. W tym celu należy uruchomić silnik, aby w układzie paliwowym wytworzyło się robocze ciśnienie.
    Nie wolno zastępować fabrycznych opasek lub „szybkozłączek” tanimi zamiennikami, ponieważ większość współczesnych układów paliwowych pracuje pod ciśnieniem. W razie uszkodzenia złączek samozaciskowych należy je bezwzględnie wymienić na nowe.
  • W starszych pojazdach kasety na filtr powietrza są popękane lub brakuje w nich przynajmniej jednego z mocowań pokrywy. Zachodzi zatem obawa, że właśnie w tych miejscach pojawią się nieszczelności, a do układu dolotowego może dostawać się „lewe”, nieprzefiltrowane powietrze.
    Podczas wymiany filtra powietrza należy nie tylko dokładnie oczyścić kasetę, ale także upewnić się, że po zamknięciu jest szczelna. Jeśli jest inaczej nie należy tego bagatelizować. Doraźnie kasetę można zalepić taśmą, ale jak najszybciej należy naprawić zamknięcia lub wymienić ją na inną, wolną od wad.
  • W przypadku filtrów kabinowych problemy z kasetami zdarzają się rzadziej niż w przypadku filtrów powietrza (no chyba, że filtr kabinowy jest zabudowany pod maską). Najczęściej zdarza się, że podczas montażu nowy filtr zostanie zagięty i będzie przepuszczał zanieczyszczenia bokiem.
    Zaleca się upewnić się, że nowy filtr prawidłowo trafił na swoje miejsce.

Podczas wymiany filtrów należy zwracać uwagę na wszystkie detale związane z montażem. Chodzi przede wszystkim o uszczelnienie połączeń. Nie wolno tego lekceważyć, ponieważ nowe filtry nie będą spełniały prawidłowo swoich funkcji. Po nieumiejętnej wymianie filtrów samochód może opuścić stanowisko z wyciekami oleju, zapowietrzonym układem paliwowym i nieszczelnymi kasetami filtra powietrza i kabiny. Należy dołożyć wszelkich starań, aby tego uniknąć.

Zostaw Komentarz