Bosch rozwija hybrydy

15 wrz 2015

Przedstawiciele firmy Bosch poinformowali o stworzeniu napędu hybrydowego, który ma kosztować zaledwie ułamek dzisiejszej ceny tych układów. – Boost Recuperation System to hybryda dla każdego – zapowiedział dr Rolf Bulander, członek zarządu spółki Robert Bosch GmbH i prezes sektora Mobility Solutions.

Bosch-Boost-Recuperation-System
1 – akumulator 12 V; 2 – przetwornica prądu,; 3 – generator-silnik; 4 – akumulator litowo-jonowy 48 V

W przeciwieństwie do popularnych układów hybrydowych o napięciu 400 V, nowy system bazuje na niższym napięciu 48 V. Dzięki temu można obniżyć koszt jego komponentów. O niższym koszcie decyduje też architektura nowego systemu. Zamiast dużego silnika elektrycznego, zastosowano w nim specjalny generator-silnik (a więc urządzenie dwufunkcyjne mogące wytwarzać prąd lub działać jak silnik) o czterokrotnie wyższej mocy.

Silnik-generator może wspomagać silnik spalinowego mocą dochodzącą do 10 kW poprzez układ pasowy. Z kolei ogniwem łączącym dodatkowy akumulator niskonapięciowy z silnikiem-generatorem jest układ energoelektroniczny. Przetwornica DC/DC pozwala zasilać instalację 12 V pojazdu z sieci 48 V. Dodatkowym atutem konstrukcji są znacznie mniejsze rozmiary nowego akumulatora litowo-jonowego.

AA24a-09.15 (1)Podstawowa wersja układu hybrydowego, bazująca na sieci 48 V, stanie się atrakcyjną opcją dla kierowców w Europie, Ameryce Północnej i Azji – mówi Rolf Bulander. Według prognoz firmy Bosch w 2020 roku na całym świecie będzie już około czterech milionów nowych samochodów wyposażonych w ten wariant układu hybrydowego.

Bosch zapowiada także prezentację drugiej generacji niskonapięciowego układu hybrydowego, która obecnie znajduje się jeszcze w fazie rozwoju. W prototypie silnik-generator o wyższej mocy zostanie połączony bezpośrednio ze skrzynią biegów, a nie jak obecnie z silnikiem spalinowym. Dzięki temu układ będzie umożliwiał nie tylko okresowe wspomaganie elektryczne, lecz także jazdę z napędem wyłącznie elektrycznym przy niższych prędkościach – na przykład w ruchu typu stop-and-go.

Bosch hybrydyWariant ten umożliwi też szerokie zastosowanie w samochodach niższej klasy średniej funkcji, która na tegorocznych targach we Frankfurcie pojawi się w samochodach klasy wyższej, a mianowicie zdalnie sterowanego asystenta, który pozwala kierowcy zaparkować pojazd za naciśnięciem przycisku. Funkcja ta wykorzystuje czujniki ultradźwiękowe i systemy parkowania, stosowane w samochodach z automatyczną skrzynią biegów. Dzięki zintegrowaniu silnika elektrycznego z układem przeniesienia napędu system automatycznie przyspiesza i może samodzielnie zmieniać biegi do jazdy w przód i w tył. Także wtedy, gdy kierowca nie znajduje się w pojeździe proces parkowania może być zainicjowany poprzez naciśnięcie przycisku znajdującego się w kluczyku. Dodatkowo Bosch oferuje stworzoną przez siebie aplikację na smartfony, która umożliwia obsługę asystenta parkowania spoza pojazdu.


Zostaw Komentarz