Ceramiczne tarcze do nowego Camaro

13 lis 2013

Od momentu odrodzenia modelu Camaro wiosną 2009 roku, układ hamulcowy do każdego nowego auta o tej nazwie pochodzi z firmy Brembo. Dla nikogo nie było zatem zaskoczeniem, że również najnowsze Camaro Z/28 zostało wyposażone w hamulce tego producenta. Tym samym im przede wszystkim (ale także obniżeniu masy pojazdu m.in. za sprawą zastosowania silnika lżejszego aż o 136 kg) nowy model zawdzięcza, że jest w stanie podczas hamowania osiągnąć opóźnienie na poziomie 1,5 g. Wynik taki zapewniają unikalne hamulce z tarczami węglowo-ceramicznymi o rozmiarze 394 x 36 mm z przodu i 390 x 32 mm z tyłu.

12-2809-1921Logo001W rozwoju hamulców węglowo-ceramicznych, które właśnie trafiają do aut użytkowanych na drogach, ważną rolę odegrało wieloletnie zaangażowanie Brembo w Formule 1. To doświadczenia zebrane podczas tych wyścigów pozwoliły bowiem stworzyć tarcze ważące prawie o połowę mniej niż konwencjonalne, wykonane jako żeliwny odlew. Poza tym ceramiczne charakteryzują się współczynnikiem tarcia wyższym o 10% od żeliwnych oraz nagrzewają się do temperatury niższej o ok. 5%. Wszystko to razem sprawia, że gwarantują skuteczniejsze hamowanie i w ten sposób wpływają znacznie na poprawę bezpieczeństwa jazdy.

Mówiąc o hamulcach Camaro Z/28 wspomnieć należy, że monoblokowe zaciski, sześciotłoczkowe z przodu i czterotłoczkowe z tyłu, zostały zaprojektowane tak, aby uzyskać jak największą redukcję masy i zmniejszenie oporów. Jednoczenie są to najsztywniejsze z dostępnych zacisków, odporne na odkształcenia termiczne.

Zostaw Komentarz