Diagnoza stuków dwumasowego koła zamachowego podczas gaszenia silnika

23 sie 2021

Zazwyczaj w przypadku stuków pojawiających się w trakcie gaszenia silnika obwinia się o to i wymienia dwumasowe koło zamachowe, gdyż pełni ono rolę tłumika. Co jednak, gdy po wymianie tego komponentu stuki nie znikają?
Rozważmy problem na przykładzie samochodów Mitsubishi Outlander 2.0 DI-D, VW Passat 1.9 TDI oraz Renault 2.0 dCi.

 

Aby podczas gaszenia silnika nie dochodziło do stuków z koła zamachowego, silnik musi zostać szybko zdławiony, a służy do tego tak zwana klapa gaszącą, będąca w istocie przepustnicą. W zależności od rozwiązania możemy mieć przepustnice sterowane podciśnieniowo lub elektrycznie. W przypadku obu typów dość często dochodzi do nieprawidłowości w ich pracy, a efektem tego jest właśnie stuk z DKZ dobiegający przy gaszeniu sinika.

Zgęstniały olej

Outlander 2.0 DI-D

Przechodząc już do konkretnych przykładów to Mitsubishi Outlander 2.0 DI-D z silnikiem VW o kodzie BSY, który trafił do pewnego warsztatu z powodu wspomnianych stuków,  wyposażony jest w elektryczną wersję przepustnicy. Wbrew pierwszym przypuszczeniom, przyczyną niepojących dźwięków nie był układ przeniesienia napędu, a właśnie uszkodzenie w istotnego elementu w dolocie.

Na zdjęciu. widać typowe niedomaganie przepustnicy polegające na zalaniu jej olejem, który gęstnieje i zamienia się w ciemną maź blokującą klapę. Olej przedostaje się też do elementów sterowania  przepustnicy, przez co i one nie funkcjonują właściwie. W efekcie cały komponent przestaje działać, a skutkiem tego są wspomniane stuki. Wymiana elementu na nowy całkowicie rozwiązuje problem.

Olejowa maź na przepustnicy

Marny kontakt

Renault Espace IV

Zdarza się również, że przepustnica wygląda dobrze, pojawiają się natomiast  problemy z kontaktem elektrycznym. Zazwyczaj w pamięci sterownika silnika generuje się wtedy błąd, tak jak to było w przypadku pewnego Renault Espace 2.0 dCi. Wymiana samej przepustnicy przynosi wtedy krótkotrwały efekt lub w ogóle nic nie daje.

Wytarte ścieżki potencjometru.
Błąd wskazujący na usterkę elektryczną przepustnicy.

 

 

 

 

 

 

 

 

Uciekające podciśnienie

VW Passat B5

W starszych rozwiązaniach, np. stosowanych w VW Passat 1.9 TDI z silnikiem AWX, najczęstszą przyczyną niedomagań klapy gaszącej jest nieszczelność jej podciśnieniowego układu sterowania . Gdy podciśnienie „ucieknie” z układu, siłownik pneumatyczny nie ma możliwości wysterowania talerzyka w przepustnicy. Najprostszym sposobem diagnostyki jest w tym przypadku domknięcie ręcznie przepustnicy – jeśli niepokojąco odgłosy znikną, należy naprawić układ podciśnieniowy: „gruszka”, przewody, zworki to najczęstsze przyczyny problemu.

Ręcznie wysterowując przepustnicę weryfikujemy stuki podczas gaszenia silnika

Więcej praktycznych informacji dostępnych jest na portalu dla mechaników: www.repxpert.pl oraz na stronie: www.schaeffler.pl

Kacper Zabłocki, Schaeffler Polska

Zostaw Komentarz