Diagnoza stuków dwumasowego koła zamachowego podczas gaszenia silnika
Zazwyczaj w przypadku stuków pojawiających się w trakcie gaszenia silnika obwinia się o to i wymienia dwumasowe koło zamachowe, gdyż pełni ono rolę tłumika. Co jednak, gdy po wymianie tego komponentu stuki nie znikają?
Rozważmy problem na przykładzie samochodów Mitsubishi Outlander 2.0 DI-D, VW Passat 1.9 TDI oraz Renault 2.0 dCi.
Aby podczas gaszenia silnika nie dochodziło do stuków z koła zamachowego, silnik musi zostać szybko zdławiony, a służy do tego tak zwana klapa gaszącą, będąca w istocie przepustnicą. W zależności od rozwiązania możemy mieć przepustnice sterowane podciśnieniowo lub elektrycznie. W przypadku obu typów dość często dochodzi do nieprawidłowości w ich pracy, a efektem tego jest właśnie stuk z DKZ dobiegający przy gaszeniu sinika.
Zgęstniały olej
Przechodząc już do konkretnych przykładów to Mitsubishi Outlander 2.0 DI-D z silnikiem VW o kodzie BSY, który trafił do pewnego warsztatu z powodu wspomnianych stuków, wyposażony jest w elektryczną wersję przepustnicy. Wbrew pierwszym przypuszczeniom, przyczyną niepojących dźwięków nie był układ przeniesienia napędu, a właśnie uszkodzenie w istotnego elementu w dolocie.
Na zdjęciu. widać typowe niedomaganie przepustnicy polegające na zalaniu jej olejem, który gęstnieje i zamienia się w ciemną maź blokującą klapę. Olej przedostaje się też do elementów sterowania przepustnicy, przez co i one nie funkcjonują właściwie. W efekcie cały komponent przestaje działać, a skutkiem tego są wspomniane stuki. Wymiana elementu na nowy całkowicie rozwiązuje problem.
Marny kontakt
Zdarza się również, że przepustnica wygląda dobrze, pojawiają się natomiast problemy z kontaktem elektrycznym. Zazwyczaj w pamięci sterownika silnika generuje się wtedy błąd, tak jak to było w przypadku pewnego Renault Espace 2.0 dCi. Wymiana samej przepustnicy przynosi wtedy krótkotrwały efekt lub w ogóle nic nie daje.
Uciekające podciśnienie
W starszych rozwiązaniach, np. stosowanych w VW Passat 1.9 TDI z silnikiem AWX, najczęstszą przyczyną niedomagań klapy gaszącej jest nieszczelność jej podciśnieniowego układu sterowania . Gdy podciśnienie „ucieknie” z układu, siłownik pneumatyczny nie ma możliwości wysterowania talerzyka w przepustnicy. Najprostszym sposobem diagnostyki jest w tym przypadku domknięcie ręcznie przepustnicy – jeśli niepokojąco odgłosy znikną, należy naprawić układ podciśnieniowy: „gruszka”, przewody, zworki to najczęstsze przyczyny problemu.
Więcej praktycznych informacji dostępnych jest na portalu dla mechaników: www.repxpert.pl oraz na stronie: www.schaeffler.pl
Kacper Zabłocki, Schaeffler Polska