Jak zdjąć i zamontować pierścień na korpusie wtryskiwacza

05 mar 2019
Numer zamówieniowy zestawu narzędzi do demontażu/montażu pierścieni zabezpieczających oferowanego przez firmę Bosch to 0 986 610 600, zaś jego cena cena (katalogowa) wynosi 2400 zł netto.

Przystępując do wymiany wtryskiwacza CR warto mieć zestaw specjalnych narzędzi do demontażu i montażu pierścienia zabezpieczającego jarzmo lub tuleję montażową znajdujących się na korpusie wtryskiwacza. Znacznie ułatwiają one pracę i pozwalają uniknąć ewentualnych kłopotów.

 

Wtryskiwacze CR mocowane są w głowicach silników na kilka sposobów. Metoda zależy od konstrukcji jednostki napędowej, ilości miejsca przewidzianego na wtryskiwacz i inne elementy montowane w głowicy oraz od preferencji producenta silnika lub pojazdu.

Proste, lecz ważne

Mocowanie wtryskiwacza w głowicy, które wydaje się bardzo proste, w rzeczywistości pełni ważną i odpowiedzialną funkcję, gdyż musi zapewnić stuprocentową szczelność. Bezpośrednio jest to najczęściej realizowane za pomocą specjalnej miedzianej podkładki termicznej, która właściwie wypełnia swoje zadanie tylko wtedy, gdy docisk wtryskiwacza do gniazda będzie zrealizowany osiowo. Jednocześnie docisk nie może być zbyt duży, aby nie doszło do zaciskania iglicy w korpusie rozpylacza, a w konsekwencji do jego uszkodzenia.

Należy też pamiętać, by podczas montażu wtryskiwacza zawsze oczyścić z nagarów jego gniazdo w głowicy, założyć nową podkładkę termiczną, a śruby mocujące dokręcać właściwym momentem, zgodnym z instrukcją naprawy danego silnika. Nigdy nie wolno ich dociągać na tak zwane wyczucie, czasem natomiast należy również i je wymienić na nowe.

Na kilka sposobów

Aby zapewnić osiowość docisku, wtryskiwacze dociskane są do gniazda, najczęściej za pomocą śrub, za pośrednictwem specjalnych łapek i jarzm dociskowych, tulei prowadzących lub centralnych tulei dociskowych z gwintem.

Jednym z częściej stosowanych rozwiązań są jednostronne łapki montażowe, dzięki którym wtryskiwacze są dociskane przez pojedynczą śrubę dociskową. Łapki są wsuwane w specjalnie wykonane w korpusie wtryskiwacza rowki podporowe lub opierane o tuleje prowadzące zamontowane na korpusie wtryskiwacza i zabezpieczane przy użyciu specjalnego sprężystego pierścienia ryglującego.

Kolejne rozwiązanie to różnego kształtu obustronne jarzma dociskowe, za pomocą których wtryskiwacze montuje się z użyciem dwóch symetrycznie rozmieszczonych śrub dociskowych. Jarzma – podobnie jak tuleje prowadzące – ryglowane są na korpusie pierścieniem sprężystym. Pierścień, pełniąc funkcję ryglującą, musi mieć dużą sprężystość, aby zapewnić pewne osadzenie w rowku wykonanym w korpusie wtryskiwacza.

Mocowanie wtryskiwacza z wykorzystaniem pierścienia sprężystego stosowane jest przez następujących producentów samochodów: Grupa BMW, Grupa FIAT, Grupa PSA, Grupa Renault, Nissan, Opel. Liczba pojazdów na świecie z tym rozwiązaniem wynosi około 10 mln.

Tuleje prowadzące, tak jak i jarzma dociskowe, należy zwykle odzyskać ze starego wtryskiwacza podczas jego wymiany, ponieważ elementy mocujące to często części producenta pojazdu i nie są dostarczane wraz z nowym lub regenerowanym fabrycznie wtryskiwaczem. Trzeba więc wtedy zdjąć je z wtryskiwaczy używanych w danym pojeździe, do tego zaś konieczny jest demontaż pierścienia zabezpieczającego.

Przykład nieprawidłowego i ryzykownego demontażu pierścienia przy użyciu szczypiec i śrubokręta.

Ze względu na dużą sprężystość pierścienia jego demontaż, a w nieco mniejszym stopniu również montaż, może przysporzyć nieprzygotowanemu odpowiednio mechanikowi sporo kłopotów. Wynika to zarówno z braku właściwego miejsca, w którym można podważyć pierścień, jak i z braku właściwego narzędzia do przeprowadzenia tej operacji. Często wykonuje się ją przy użyciu dwóch śrubokrętów lub szczypiec, co zwykle doprowadza do uszkodzenia powierzchni korpusu wtryskiwacza. Duże rysy mogą być zaś przyczyną odmowy zwrotu zużytej części i odzyskania kosztu wymiany. Jednocześnie istnieje duże ryzyko ześlizgnięcia się śrubokręta i poważnego zranienia ręki.

Narzędzie do demontażu

Narzędzie do demontażu pierścienia zabezpieczającego to rodzaj gilotynki, za pomocą której przecina się stary pierścień. Ma ono bardzo wytrzymały nóż, umożliwiający przecięcie twardej, sprężystej stali. W celu demontażu pierścienia wtryskiwacz najpierw należy wsunąć w otwór narzędzia, pozycjonując środek pierścienia na wysokości noża gilotynki. Następnie trzeba zamocować wtryskiwacz i docisnąć nóż za pomocą śruby, w wyniku czego następuje przecięcie pierścienia. Po tej czynności można już zdemontować elementy montażowe z korpusu wtryskiwacza, jednocześnie ryzyko skaleczenia ręki czy powstania rys na korpusie wtryskiwacza zostaje zminimalizowane praktycznie do zera.

Demontaż pierścienia z korpusu wtryskiwacza – przecinanie pierścienia.

Narzędzie do montażu

Narzędzie do montażu to z kolei rodzaj tulei z uchwytem na nowy pierścień, pozwalające nowy pierścień lekko rozszerzyć i wprowadzić bez oporów na korpus wtryskiwacza. Po nasunięciu narzędzia na pozycję, w której pierścień znajdzie się w okolicy rowka osadczego, następuje zsunięcie pierścienia z przyrządu. Następnie narzędzie zsuwa się z wtryskiwacza. Przy zastosowaniu narzędzia montaż pierścienia jest szybki i bardzo prosty.

Montaż nowego pierścienia do narzędzia – nasadzanie na tuleję ochronną.
Montaż nowego pierścienia na wtryskiwacz – zsunięcie z tulei ochronnej w rowek osadczy.

Dla wszystkich

Narzędzia do demontażu i montażu pierścieni zabezpieczających są przewidziane dla wszystkich serwisów, zarówno naprawiających komponenty aparatury dieslowskiej, jak i wymieniających je w samochodzie.

Nowy pierścień to koszt zaledwie kilku złotych. Przykładowo za popularny pierścień sprężysty F 00V C23 002 trzeba zapłacić ok. 7 zł netto. Nie ma zatem sensu robić oszczędności i zawsze należy zakładać nowy pierścień.

Zbigniew Pilewski

Korzyści związane z użyciem zestawu narzędzi do pierścieni zabezpieczających:
 ▶ Prosty demontaż i montaż pierścienia sprężystego.
 ▶ Brak ryzyka zranienia ręki dzięki łatwości obsługi.
 ▶ Brak ryzyka uszkodzeń korpusu wtryskiwacza.
 ▶ Szybki demontaż i montaż – trwa kilka minut.

—————-

Materiał zaczerpnięty z kwartalnika Bosch Autospec

 

 

 

Zostaw Komentarz