Moduł UFI, czyli filtracja i termika w jednym

09 kw. 2019

UFI Filters zaprezentowało moduł olejowy przeznaczony do silnika MAN D15 montowanego w wielu pojazdach ciężarowych niemieckiego producenta. Nowy zespół napędowy – lżejszy, cichszy i czystszy, może być zintegrowany z systemem zarządzania energią MAN EfficientHybrid, który pozwala zredukować zużycie paliwa i emisję spalin aż o 16%.

Moduł olejowy produkowany przez UFI dla firmy MAN, jako pierwszy na rynku, wyposażony został w aluminiowy wymiennik ciepła do silników Heavy Duty. Wykonywany jest z wykorzystaniem technologii próżniowego lutowania, a produkują go w całości nowe zakłady UFI w Opolu. Jak podkreślają przedstawiciele firmy, specjalny proces produkcji gwarantuje najwyższe standardy czystości, solidności i niezawodności.

Kompletny system UFI oferuje zaawansowane zarządzanie termiczne silnikiem. W zależności od temperatury oleju i faz funkcjonowania (podgrzewanie lub praca na pełnych obrotach), dwustopniowy zawór termostatyczny reguluje objętość oleju wewnątrz obwodu smarowania. W ten sposób moduł UFI przyspiesza osiągnięcie przez silnik optymalnej temperatury, co wpływa na zmniejszenie zużycia paliwa.

Filtr UFI z plastikową pokrywą przyczynia się również do zmniejszenia masy 9-litrowego silnika MAN D15, dostępnego w wariantach o mocy 280, 330 i 360 KM, który jest o 20% lżejszy w stosunku do poprzedniej wersji. To znaczący krok w stronę „downsizingu” silników o tych pojemnościach, których wysokość zmniejszyła się o 12%, a szerokość o 10%, do czego dostosowany został moduł UFI zapewniający przy tym najlepsze parametry filtracji. Ekologiczny wkład, w całości nadający się do recyklingu, wykorzystuje specjalne medium filtracyjne i plastikowe zaślepki, gwarantując wytrzymałość obwodów oleju, które w silnikach Heavy Duty poddawane są działaniu ciśnienia na poziomie 12 barów.

Silnik D15 został zaprojektowany w taki sposób, aby zapewnić mechanikom łatwy dostęp do różnych części, a częstotliwość wymiany filtra oleju mogła być zmniejszona. Przy wymianie wkładu, UFI zaleca również wymianę dostarczanej wraz z nim uszczelki. Moduł UFI będzie dostępny na rynku części zamiennych w ciągu najbliższych sześciu miesięcy.

Dzięki inwestycjom w badania i rozwój, wspieranym poprzez otwieranie nowych zakładów przemysłowych, możemy uważać się za globalnych dostawców kompletnych rozwiązań do zarządzania systemem smarowania, zarówno w kwestii filtracji jak i regulacji termicznej. Partnerstwo z firmą MAN, z którego jesteśmy bardzo dumni, pokazuje, że UFI Filters jest wybierane przez najlepszych producentów pojazdów ciężarowych – mówi Luca Betti, UFI Group Aftermarket Business Unit Director.

Zostaw Komentarz