Nie automatyczna, nie manualna

12 lt. 2015

W powszechnej świadomości skrzynie biegów dzielą się na manualne i automatyczne. Jest jednak rozwiązanie, które pod względem funkcjonalności i oferowanej wygody prowadzenia nie ustępuje automatom, lecz jest znacznie tańsze, bowiem jego budowa oparta jest na przekładni manualnej. Taką właśnie konstrukcją jest skrzynia ASG (Automatic Shift Gearbox) opracowana przez Schaeffler Group. Wszystko wskazuje na to, że zautomatyzowane przekładnie będą się upowszechniały.

Zachęcamy również do lektury tekstu poświęconego czujnikom w samochodzie. Liczba rozmaitych sensorów, w które wyposażane są pojazdy wciąż rośnie. Dobrze więc wiedzieć, jak te elementy działają.

Grzegorz Kacalski, Krzysztof Rybarski

Informacje przydatne w Twoim warsztacie

miniaturka

ASG, czyli zautomatyzowana skrzynia biegów

Z punktu widzenia kierowcy skrzynia biegów ASG niemal nie różni się od typowej skrzyni automatycznej, bowiem też sama zmienia biegi.

miniaturka

Jak czują czujniki

W samochodach przybywa rozmaitych czujników. Są one m.in. elementami układów zasilania, jak również systemów samodiagnostycznych. Aby prowadzić kompleksową obsługę samochodów, należy wiedzieć jak poszczególne sensory działają i jaką rolę pełnią.

miniaturka

Piraci w warsztacie

Problem korzystania z nielegalnego oprogramowania dotyczy nie tylko biur, ale również warsztatów samochodowych. Proceder ten jest jednak coraz energiczniej ścigany, a winni ponoszą surowe konsekwencje.

miniaturka

Kolejne świece D-Power na rynku wtórnym

Dwie najnowsze świece żarowe NGK z rodziny D-Power przeznaczone są do wybranych modeli Mitsubishi, Renault i Dacii.

miniaturka

KYB inwestuje

Firma KYB Europe kontynuuje inwestycje mające zwiększyć dostawy jej wyrobów na rynek części zamiennych. Najnowszą jest właśnie uruchamiana fabryka sprężyn zawieszenia w czeskim mieście Chrudim.

Zostaw Komentarz