Nowa koncepcja koła

25 wrz 2017

Firma Continental, znana przede wszystkim jako producent opon, ale będąca też ważnym dostawcą innych elementów wykorzystywanych w pojazdach, opracowała nową koncepcję koła zintegrowanego z hamulcami.

Opracowane przez firmę Continental koło koncepcyjne – New Wheel Concept – powstało z myślą o zwiększeniu skuteczności hamowania przy jednoczesnym zmniejszeniu masy oraz poprawieniu chłodzenia w małych i średnich samochodach z napędem elektrycznym. Jego podstawą jest połączenie elementów układu hamulcowego z felgą złożoną z kilku segmentów.

Koło koncepcyjne Continental składa się z trzech części: obręczy, przymocowanego do niej gwiaździstego, pięcioramiennego elementu nośnego pełniącego rolę szprych łączonego z piastą oraz przekręconej bezpośrednio do tego elementu tarczy hamulcowej. Tarcza nie jest jednak tutaj klasycznym dyskiem. W tym rozwiązaniu zacisk hamulcowy nie obejmuje bowiem tarczy po obwodzie, ale od wewnątrz. Pozwoliło to na zwiększenie średnicy tarczy, co przełożyło się na większą skuteczność hamowania przy użyciu niewielkiej siły.

– Elektromobilność wymaga nowych rozwiązań również w zakresie technologii hamowania. W przypadku aut elektrycznych stosowanie tradycyjnych hamulców nie jest zbyt efektywne. Koncepcja New Wheel spełnia wszystkie wymagania tego typu pojazdów – powiedział Matthias Matic, kierownik pionu hydraulicznych układów hamulcowych Continental.

Do wykonania konstrukcji New Wheel Concept wykorzystano specjalny stop aluminiowy. Aluminium jest lekkie i skutecznie odprowadza ciepło – dzięki temu rozgrzane tarcze hamulcowe szybciej stygną, obniżając ryzyko ich przegrzania. Zastosowany stop jest także niezwykle wytrzymały. Wyniki wstępnych testów praktycznych Continental pokazały, że w przeciwieństwie do tarcz żeliwnych tarcza New Wheel Concept nie ulega zużyciu i korozji.

Zaletą tej koncepcji są też niższe koszty eksploatacji – zużycie elementów układu hamulcowego ogranicza się do samych klocków. Również ewentualna wymiana kół czy tarcz ma przebiegać łatwiej.

Zostaw Komentarz