Nowe przez kilka lat

02 gru 2014

Verkaufsgespräch im Autohandel // Sales talk in the car tradePolski Związek Przemysłu Oponiarskiego przypomina, że kilkuletnie nieużywane, odpowiednio przechowywane i wcześniej nie montowane opony są równie dobre, jak nowe.

 – Opona to nie produkt o krótkim terminie ważności, więc w pełni wartościowa jest również kilkuletnia. Właściwości gumy zmieniają się bowiem na przestrzeni lat, nie zaś miesięcy – mówi Piotr Sarnecki, dyrektor generalny PZPO. Do tego starzenie się właściwie przechowywanej opony przebiega dużo wolniej niż opony, która jest w użyciu. Zmiany fizyko-chemiczne zachodzą bowiem przede wszystkim na skutek rozgrzewania sie opony w trakcie jazdy i naprężeń wynikających z ciśnienia, deformacji i innych czynników, które nie występują w trakcie przechowywania opon.

Oczekujące na klientów nowe opony powinny być składowane w suchych, chłodnych  pomieszczeniach z dobrą wentylacją, gdzie są chronione przed bezpośrednim działaniem światła, złą pogodą i wilgotnością. Co więcej, nie mogą znajdować się w pobliżu jakiegokolwiek źródła ciepła, chemikaliów, rozpuszczalników, paliw, węglowodorów czy smarów, które mogłyby mieć wpływ na właściwości gumy. Nie moga być też przechowywane na zewnatrz, nawet jeśli zastały przykryte.

Wspomnieć jeszcze należy, że na każdej oponie znajduje sie numer DOT, którego ostatnie 4 cyfry mówią o tygodniu i roku produkcji opony. A zatem na oponie, która powstała w 16 tygodniu 2012 roku numer DOT będzie się kończył cyframi 1612.

1 comments
  1. co to znaczy kilka lat ? opona z 2010 czy 2012 roku będzie spełniała te same wymogi co opona z 2014 roku ?
    opona zimowa jest przewidziana na około 5-6 lat użytkowania i starszych sie nie zakłada bo guma traci swoje właściwości.

Zostaw Komentarz