Nowoczesne TECHnologie LPG w Inter Cars

12 cze 2018

Wraz z zaostrzaniem norm emisji spalin, w tym limitów dotyczących emisji dwutlenku węgla, producenci samochodów zaczęli stawiać na bezpośredni wtrysk paliwa oraz „downsizing”. W efekcie widok silnika o pojemności poniżej półtora litra, generującego ponad 200 KM nikogo już dziś nie dziwi. Wciąż natomiast zasilanie takiej jednostki płynnym gazem wprawia niektórych w osłupienie.

 

Zmiany jakim podlegały i wciąż podlegają systemy zasilania silników, sprawiają że stosownie do nich ewoluować muszą również instalacje gazowe. Dlatego dział badań i rozwoju LPGTECH nieustannie pracuje nad nowymi rozwiązaniami, od dłuższego już czasu koncentrując się nad układami umożliwiającymi współpracę wtrysku bezpośredniego i instalacji LPG. Wszystkie te nowości oferuje później dział Instalacji Samochodowych Inter Cars.

Wtrysk ciekłego gazu

Zanim jednak trafią one do sprzedaży przechodzą wcześniej liczne badania. Takie jak na przykład test długodystansowy, jaki przeszedł system ciekłego wtrysku LGI zamontowany do samochodu VW Passat 1.8TSI. Próba ta wykazała, iż po ponad 100 000 km elementy fabrycznego układu paliwowego, świetnie poradziły sobie z pracą na LPG, spalanie było tylko nieznacznie większe niż przy zasilaniu benzyną, normy emisji spalin zostały spełnione z zapasem, a bezawaryjność pozostała na niezmienionym poziomie. Udało się to uzyskać dzięki autorskiemu, opatentowanemu połączeniu instalacji gazowej z układem paliwowym.

Pomysł polegał na tym, że w zbiorniku gazowym (znajdującym się w bagażniku pojazdu) ulokowano zespół przełączający z wbudowaną pompą, która tłoczy paliwo pod ciśnieniem bezpośrednio do lekko zmodyfikowanej pompy wysokiego ciśnienia montowanej fabrycznie. Cała jej modyfikacja sprowadziła się do montażu króćca powrotu paliwa, co było niezbędne by zapewnić cyrkulację gazu konieczną, aby niezależnie od warunków pogodowych utrzymać gaz w stanie ciekłym. Z pompy HP pod ciśnieniem 40-150 barów LPG trafia do listwy wtryskowej, a następnie przez wtryskiwacze dozowane jest do komory spalania. Wysoka liczba oktanowa gazu oraz to, że ulega on rozprężaniu w cylindrze, sprawiają, iż silnik osiąga moc oraz moment obrotowy wyższe o kilka procent niż przy zasilaniu benzyną.

Warto dodać, że silnik pracuje w 100% na LPG niezależnie od warunków, włączając w to zimne i gorące rozruchy. Nad działaniem całości czuwa elektronika, jednak sterowanie wtryskami oraz dobór mieszanki nadal realizowane jest przez fabryczny sterownik silnika.

Dotrysk w formie gazowej

Pomimo wielu zalet wtrysku ciekłego gazu konstruktorzy LPGTECH stworzyli także system (projekt również w fazie testów) dotrysku LPG/CNG w formie gazowej przeznaczony zarówno do silników z bezpośrednim, jak i podwójnym układem wtryskowym. W przypadku tego drugiego silnik wyposażony jest w jeden zestaw wtryskiwaczy umieszczonych w głowicy oraz drugi – usytuowanych w kolektorze ssącym, jak w przypadku klasycznego silnika z wtryskiem wielopunktowym. Dzięki temu możliwe stało użycie systemu bliźniaczego do sekwencji. Podczas pracy systemu MPI sterownik gazowy odcina całkowicie wtryski benzynowe, podając gaz za pośrednictwem dodatkowej listwy wtryskowej wprost do kolektora ssącego. W momencie aktywacji układu DI strategia podawania paliwa nie zmienia się, jedyną różnicą jest utrzymanie pracy wtryskiwaczy osadzonych w głowicy w celu ich chłodzenia, ale ich wydatek ograniczony jest wtedy do ok. 10%.

Rozwiązanie to ma również wiele plusów, m.in. brak ingerencji w fabryczny układ paliwowy (nie ma potrzeby modyfikacji pompy HP), znaną instalatorom zasadę montażu oraz cenę, która jest zdecydowanie niższa niż w przypadku instalacji szóstej generacji. Oczywiście system można również zainstalować w silnikach z jednym układem wtryskowym DI.

Do klasycznych silników

Wypada wspomnieć także o nowościach przeznaczonych do klasycznych silników wtryskiem MPI, do których LPGTECH ma również sporą ofertę dostępną poprzez Inter Cars. Wyróżnia się w niej TECH DUO do aut z silnikami 4-cylindrowymi, który ma cyfrową centralkę z płynną regulacją koloru świecenia.

Ładny wygląd to jednak nie wszystko. Dla wielu kupujących znacznie ważniejsza jest możliwość podpięcia skanera OBD, gdyż pozwala to na precyzyjną kalibrację systemu niezależnie od zastosowanego w aucie układu zasilania. A może być on nietypowy, albowiem w odpowiedzi na rosnące restrykcje co do emisji spalin, producenci samochodów sięgali i sięgają po rozwiązania niespotykane nigdy wcześniej.

W efekcie auta bez podciśnienia w kolektorze ssącym do dziś niepotrzebnie budzą obawę instalatorów. Sterowniki mające połączenie z systemem OBD pojazdu zaczytują sygnał obciążenia wyliczony przez ECU silnika i na jego podstawie budują mapę, dzięki czemu strojenie odbywa się jak w klasycznym silniku.

Podobnie przedstawia się sytuacja z jednostkami, w których każdy cylinder obsługiwany jest przez dwa wtryskiwacze benzynowe o wąskim kącie rozpylenia. Specjalnie dla takich aut opracowano oprogramowanie czytające sygnały z ośmiu wtryskiwaczy benzynowych, a sterujące tylko czterema gazowymi. Zestaw oparty na sterowniku TECH 328 (lub TECH 328 OBD) zapewni niezauważalne przełączenie pomiędzy paliwami, optymalne zużycie paliwa oraz zachowanie mocy silnika w przeciwieństwie do tańszych rozwiązań, w przypadku których część wtryskiwaczy jest odłączana zewnętrznym emulatorem, a ich dawkowanie nie jest uwzględnione w procesie doboru mieszanki.

Nowością w ofercie LPGTECH są również wtryskiwacze YETI PLUS, które wysoko ustawiły poprzeczkę, gdyż zapewniają wydatek pozwalający przekroczyć 100 KM z cylindra!

Od pomysłu po wsparcie

Każdy z produktów LPGTECH, od początku (pomysł) do końca (produkcja) powstaje w Polsce, co czyni je bezawaryjnymi i powtarzalnymi. Do tego firma dysponuje własnym laboratorium badawczo-rozwojowym, które pozwala odwzorować nawet najrzadziej spotykane warunki drogowe. Wciąż więc tworzone są innowacyjne rozwiązania, o których już niedługo będzie można więcej usłyszeć.

Dobre komponenty to jednak połowa sukcesu, ogromną rolę odgrywa wiedza i jej przekazywanie. Dział wsparcia technicznego Inter Cars wraz z inżynierami LPGTECH, każdego dnia i na kilka sposobów służy więc wszelkimi informacjami.

Zostaw Komentarz