Nowości w ofercie Corteco

15 paź 2014

W ofercie firmy Corteco znaleźć można wiele różnego rodzaju części wytwarzanych przez firmy, które identyczne wyroby dostarczają na pierwszy montaż. Ostatnio gama tych części powiększyła się o trzy nowe produkty firmy TrelleborgVibracoustic.

 Należąca do grupy Freudenberg firma Corteco wielu osobom kojarzy się wyłącznie z produkowanymi przez nią pod własną marką, i dostarczanymi zarówno na pierwszy montaż jak i na rynek wtórny, uszczelniaczami do wałków obrotowych, nazywanymi potocznie simmeringami. Corteco na rynku wtórnym proponuje jednak znacznie szerszą gamą produktów, gdyż w swej ofercie ma także wyroby innych firm wchodzących w skład grupy Freudenberg, w tym firmy TrelleborgVibracoustic, cenionego na całym świecie wytwórcy elementów służących ograniczaniu drgań (wibracji) oraz innych części metalowo-gumowych. Dość powiedzieć, że TrelleborgVibracoustic jest największym w Europie dostawcą części tego rodzaju dla przemysłu motoryzacyjnego.

Pod hasłem „Zmieniamy hałas i wibracje na dźwięk i komfort”, Corteco oferuje więc na rynku wtórnym szeroką gamę elementów służących kontroli drgań, które znajdują zastosowanie w pojazdach wszystkich czołowych firm samochodowych i wykorzystywane są w  układach jezdnym i napędowym oraz podwoziu i zawieszeniu. W sumie cały asortyment obejmuje ponad 1800 produktów przeznaczonych do ponad 7400 typów pojazdów. Najliczniej są w nim reprezentowane poduszki silników i skrzyń biegów (wyłącznie o jakości OE/OEM), albowiem ich gama obejmuje 900 referencji do prawie 1700 typów samochodów. Corteco szczyci się, że jest to największa oferta tych elementów na rynku.

W ostatnim czasie wśród części TrelleborgVibracoustic rozprowadzanych przez Corteco pojawiły się ciekawe nowości w postaci innowacyjnego elastycznego łącznika/przegubu wału napędowego, poduszki silnika o lekkiej konstrukcji, oraz  opatentowanego koła pasowe z tłumikiem drgań skrętnych.

NX part: egg mit gummi in vc blauŁącznik wału napędowego

Nowy elastyczny łącznik wału napędowego jest alternatywą dla  jednolitych gumowych tarcz łączących, zwanych tarczami Hardy’ego. Góruje nad nimi nie tylko ze względu na cenę, ale również skuteczność działania. Zawdzięcza to swej budowie, konkretnie zaś temu, że sporządzony został z dwóch rodzajów gumy. W efekcie nie tylko tłumi drgania skrętne, ale jednocześnie spełnia rolę przegubu homokinetycznego. Pozwala zatem zmniejszyć liczbę części składających się na układ przeniesienia napędu. Stosowany może być przy tym zarówno w samochodach z tylnym napędem, jak i napędem 4×4. Obecnie Corteco oferuje ten element do samochodów BMW serii 1, 3, 7.

corteco 3Lekka poduszka silnika

Nowością w asortymencie Corteco jest również poduszka silnika o znacznie obniżonej masie, lecz nie mniejszej zdolności przenoszenia obciążeń i tłumienia drgań. Została ona jednocześnie skonstruowana tak, by do  jej środka przenikało jak najmniej ciepła. Tym samym znajdujące się tam  elementy gumowe w możliwie najmniejszym stopniu narażone na działanie podwyższonej temperatury, co zdecydowanie podnosi trwałość całej poduszki znacznie wydłużając okres jej użytkowania. Dodać jeszcze należy, że dzięki innowacyjnej metodzie produkcji  poduszka ta jest konkurencyjna cenowo.
Znajdujące się w ofercie Corteco poduszki tego typu przeznaczone są do różnych modeli BMW.

Koło pasowe z tłumikiemcorteco 2

Trzecią nowość wśród części oferowanych przez Corteco, produkowanych zaś przez TrelleborgVibracoustic, stanowi koło pasowe z tłumikiem drgań skrętnych, którego zadaniem jest maksymalne ograniczenie nierównomierności biegu paska napędzającego osprzęt silnika. Jest to potrzebne, bowiem nierównomierność owa bardzo niekorzystnie wpływa zarówno na trwałość samego paska, jak i urządzeń od niego napędzanych (alternatora, pompy wody, pompy wspomagania kierownicy, sprężarki klimatyzacji itp)m, a także napinacza paska i rolek prowadzących. Nie bez znaczenia jest również i to, że wszelkie drgania zwiększają hałaśliwość jednostki napędowej.

Skonstruowane w firmie TrelleborgVibracoustic, i opatentowane przez nią koło spełnia postawione przed nim zadanie niezwykle skutecznie, gdyż wibracje pochodzące od wału korbowego redukuje prawie o 90 procent. Rezultat taki udało się uzyskać dzięki temu, że drgania są tłumione na dwa sposoby. Po pierwsze uczestniczy w tym elastyczne połączenie zasadniczych części koła, tzn. piasty i bieżni paska, po wtóre dodatkowy pierścień, również elastycznie połączony z piastą i mający pewną swobodę ruchu, który za sprawą swej znacznej bezwładności ogranicza nierównomierność obrotów (zmienne przyspieszenia kątowe) wału korbowego i przekazywanego na pasek momentu obrotowego.

Wspomnieć tu jednak koniecznie należy, że aby koło to (ale też każde inne koło pasowe z tłumikiem drgań skrętnych) spełniało wyznaczoną mu rolę musi być ono w pełni sprawne. Dlatego powinno być regularnie kontrolowane (należy sprawdzać czy nie widać na nim śladów startej gumy, czy nie doszło do jej rozwarstwienia lub oderwania), zaś po ok 90 tysiącach kilometrów wymienione wraz z paskiem (i jeśli występują – również z napinaczem oraz rolkami prowadzącymi).

 Uwaga na części „alternatywne”

Przestrzec przy tym należy przed zastępowaniem oryginalnego koła  „alternatywnymi” zamiennikami. Nigdy nie wiadomo jaką zdolność tłumienia drgań i trwałość mają produkty nieznanych bliżej wytwórców, mogą więc stać się one przyczyną poważnej awarii, a w najlepszym razie powodem znacznie większej hałaśliwości silnika. Ta generalna zasada, by sięgać wyłącznie po wyroby uznanych producentów, najlepiej tak jak TrelleborgVibracoustic bezpośrednio współpracujących z producentami pojazdów, dotyczy oczywiście także wszelkich innych części istotnych dla działania i trwałości poszczególnych podzespołów samochodu.

 Na podstawie materiałów firmy Corteco

Zostaw Komentarz