O doniosłym znaczeniu rolki

09 lip 2014

Na prawidłowe działanie skomplikowanych często układów ogromny wpływ mają również detale. Za pozornie prostymi częściami stoi jednak zaawansowana technologia, czego przykładem są rolki w napędach pasowych.

Grupa Schaeffler od 1977 roku zajmuje się wytwarzaniem komponentów napędów pasowych stosowanych w motoryzacji. W ciągu ostatnich 15 lat Schaeffler rozwijał zarówno technologię napędów pasowych w układzie rozrządu, jak również napędu osprzętu silnika. Schaeffler produkuje rocznie ponad 120 milionów elementów napędów pasowych, tak więc średnio dwie takie części znajdują się w każdym pojeździe. Należąca do Grupy Schaeffler firma INA ma w ofercie swoich produktów cieszące się wielką popularnością na rynku aftermarketowym kompletne zestawy naprawcze zarówno układu napędu osprzętu jak i rozrządu. Istotnymi elementami tych zestawów są rolki napinające i prowadzące.

Produkty dostarczane przez firmę INA ograniczają hałas we wszystkich warunkach pracy i zapewniają optymalne prowadzenie paska oraz jego ułożenie na sąsiednich rolkach. Wszystkie te elementy spełniają również najwyższe wymagania pod względem trwałości.

2_INAW celu uzyskania najwyższej jakości, w rolkach konstrukcji INA stosuje się precyzyjne jednorzędowe łożyska kulkowe ze zwiększoną ilością smaru. Dodatkowo, dla bardziej wymagających zastosowań stosuje się łożyska kulkowe dwurzędowe. Wszystkie łożyska fabrycznie napełniane są smarem odpowiednim do stosowania w wysokich temperaturach, a ich wnętrze chronione jest najwyższej jakości uszczelnieniem. Te dwie cechy odróżniają je od zwykłych łożysk.

W zależności od zastosowania, stosuje się rolki z powierzchnią poliamidową wzmocnioną włóknem szklanym, lub stalowe z powłoką antykorozyjną. Dzięki zaawansowanej technologii produkcji Grupy Schaeffler, rolki wytwarzane z odpornych na działanie wysokich temperatur poliamidów z włóknem szklanym są równie dobre, jeśli chodzi o wytrzymałość i prowadzenie paska jak te stalowe, są za to od nich lżejsze.

3_INAPasowe napędy rozrządu są masowo produkowane od ponad 40 lat i cieszą się niesłabnącą popularnością. Kluczowym warunkiem, od którego zależy bezawaryjna praca napędu pasowego, jest prawidłowe napięcie paska. Tylko ono gwarantuje, że pasek nie przeskoczy na kołach zębatych, co może doprowadzić (zwłaszcza w silnikach wysokoprężnych) do kolizji zaworów z tłokiem i w rezultacie poważnego uszkodzenia silnika. Podczas długiej eksploatacji pasek rozrządu ulega niewielkiemu wydłużeniu z uwagi na działające nań siły rozciągające. Z kolei zmiany temperatury powodują rozszerzanie i kurczenie się materiału, z którego wykonany jest pasek. Z tego względu najnowsza generacja rolek napinających ma pewien zakres regulacji, pozwalający na dostosowanie się do zmieniającej się długości paska. Podczas kontroli pojazdu konieczne jest jednakże sprawdzenie rolki napinającej i napięcia paska rozrządu oraz skorygowanie go w razie potrzeby.

Napinacze automatyczne naciągają pasek samoczynnie już podczas montażu. Wewnętrzny zestaw sprężyn zapewnia prawie niezmienione napięcie paska podczas całego okresu eksploatacji dzięki automatycznej korekcie napięcia dostosowującej się do zmian temperatury i obciążenia. Inną korzyścią z zastosowania automatycznych napinaczy jest możliwość tłumienia drgań we wszystkich warunkach pracy napędu pasowego. W rezultacie naciąg paska może pozostać stosunkowo mały, co z kolei redukuje hałas i zwiększa trwałość układu napędu.

Opracowane na podstawie materiałów firmy Schaeffler (LuK, INA, FAG)

Zostaw Komentarz