Ostrożnie z wysprzęglikami

08 paź 2014

LuKl 06Nie ma chyba bardziej frustrującej sytuacji w warsztacie jak ta, gdy z powodu własnej nieudolności, braku wiedzy itd. zepsujemy zupełnie dobrą nową część. Nie dość, że taka wpadka może podkopać zawodową reputację, to jeszcze boleśnie uderza po kieszeni.

Aby takich nieprzyjemności uniknąć należy podczas wymiany części ściśle stosować się do wskazówek i procedury naprawczej przewidzianej przez producenta. Nawet jeśli podobna naprawę przeprowadzaliśmy dziesiątki razy, przeczytajmy dokładnie instrukcję. Często bowiem nawet niewielkie niuanse decydują o tym, czy wymiana skończy się powodzeniem, czy też będziemy musieli spisać ją na straty. Przykładem takiej niefortunnej naprawy może być przypadek dotyczący wysprzęglika firmy LuK 510 0073 10. Otóż część ta została zwrócona do dystrybutora jako wadliwa. Podczas rozpatrywania reklamacji przez producenta. stwierdzono pęknięcie korpusu wysprzęglika, którego skutkiem był wyciek płynu. Charakter tego uszkodzenia nie pozostawiał żadnych wątpliwości, że do uszkodzenia części doszło w wyniku nieprawidłowo przeprowadzonego montażu. Siłą rzeczy gwarancja nie została uznana. By uniknąć takiej sytuacji, warto zapoznać się ze wskazówkami dotyczącymi obsługi układu wysprzęglania przygotowanymi przez firmę Schaeffler, właściciela marki LuK. Dzięki temu, nie będziemy musieli boleśnie przekonywać się, że know-how, czyli wiedzieć jak – to w warsztacie podstawa. Co prawda warto uczyć się na błędach – ale wyłącznie na cudzych.

Wskazówki dotyczące montażu

Koncentryczny wysprzęglik hydrauliczny CSC (Concentric Slave Cylinder), podobnie jak sprzęgło i koło zamachowe, podlega zużyciu eksploatacyjnemu i musi być zastąpiony nowym podczas każdorazowej wymiany sprzęgła. Aby zapewnić niezawodność działania i wymagany czas eksploatacji wysprzęglika, należy przy jego wymianie zwrócić szczególną uwagę na kilka istotnych aspektów. Dodajmy jeśzcze, że wysprzęglik LuK 510 0073 10 może odbiegać kształtem od wcześniej zamontowanego. Wówczas konieczne jest odpowiednie dostosowanie układu hydraulicznego.

LuKl 01

Wymontować stary wysprzęglik (1), pamiętając, że stara część powinna być odpowiednio zutylizowana, a także uszczelkę kołnierza skrzyni biegów (2), przewód ciśnieniowy (3) oraz plastikową tulejkę (4) prowadzącą przewód przez obudowę sprzęgła.

LuKl 02


Założyć uszczelkę kołnierza skrzyni biegów (2) i ręcznie dokręcić wysprzęglik (1). Śruby należy dokręcać równomiernie, aby zapobiec wykrzywieniu wysprzęglika! Następnie wsunąć adapter (3) przez otwór w obudowie sprzęgła i wcisnąć go w króciec na wysprzęgliku, aż do wyraźnego kliknięcia. Śruby mocujące wysprzęglik dokręcić momentem 10 (+1) Nm.

LuKl 03


Na koniec nasunąć złącze przewodu na wystający adapter (3), do momentu wyraźnie słyszalnego kliknięcia.



Odpowietrzenie

Po zamontowaniu nowego wysprzęglika, konieczne jest odpowietrzenie całego systemu. Operacja ta przebiega dwufazowo, najpierw odpowietrzamy układ hydrauliczny, a następnie osobno sam wysprzęglik.

Krok 1: Odpowietrzenie układu hydraulicznego należy przeprowadzić z dołu do góry, t.j. od zaworka odpowietrzającego do zbiornika wyrównawczego, w następujący sposób:

  1.  Połączyć zbiornik wyrównawczy ze zbiorniczkiem przechwytującym używając adapterka;
  2. Zdjąć osłonkę z zaworka odpowietrzającego;
  3. Połączyć adapterkiem przyrząd odpowietrzający z zaworkiem odpowietrzającym;
  4. Włączyć przyrząd odpowietrzający. Ciśnienie nie może przekroczyć 2 barów;
  5. Odkręcić zaworek odpowietrzający o 2-3 obroty;
  6. Układ hydrauliczny jest prawidłowo odpowietrzony,jeśli do zbiorniczka przechwytującego spływa płyn pozbawiony pęcherzyków powietrza;
  7.  Zakręcić zawór odpowietrzający i wyłączyć przyrząd;
  8. Odłączyć przyrząd wraz z adapterem.

UWAGA!  Przed montażem dokładnie skontrolować złącze na przewodzie hydraulicznym. Często znajduje się tam stara uszczelka lub jej resztki, co prowadzi do ograniczenia dopływu (fot.  A). W skrajnym przypadku może nastąpić pęknięcie lub rozerwanie wysprzęglika (fot. B),  skutkujące wyciekiem płynu, brakiem możliwości wysprzęglania i w efekcie koniecznością ponownej wymiany wysprzęglika i zestawu sprzęgła!

Fot. B Zniszczony wysprzęglik wskutek wadliwego montażu.
Fot. B  Zniszczony wysprzęglik wskutek wadliwego montażu.
Fot. A  Nieusunięta stara uszczelka blokuje dopływ płynu do wysprzęglika.
Fot. A  Nieusunięta stara uszczelka blokuje dopływ płynu do wysprzęglika.














Krok 2
: Do odpowietrzenia wysprzęglika hydraulicznego potrzebne są dwie osoby. Podczas czynności odpowietrzania wysprzęglika trzeba zapewnić wymaganą ilość płynu w zbiorniczku wyrównawczym a następnie należy:

  1. Połączyć zbiorniczek przechwytujący z zaworkiem odpowietrzającym;
  2. Wcisnąć powoli do oporu i przytrzymać pedał sprzęgła;
  3. Odkręcać zawór odpowietrzający do chwili pojawienia się powietrza lub płynu;
  4. Zakręcić ręcznie zawór;
  5. Powoli (nie gwałtownie!) zwolnić pedał sprzęgła;
  6. Odczekać 2-3 sekundy;
  7. Powtórzyć czynności z punktów 2-6 co najmniej 10 razy;
  8. Jeśli w wypływającym płynie nie będzie pęcherzyków powietrza, dokręcić zawór odpowietrzający momentem 5 Nm i odłączyć zbiorniczek przechwytujący;
  9. Nałożyć osłonkę na zawór odpowietrzający;
  10. Uzupełnić płyn w układzie hydraulicznym do poziomu MAX w zbiorniczku wyrównawczym;
  11. Zamknąć zbiorniczek wyrównawczy;
  12. Wciskać powoli pedał sprzęgła ok. 10 razy. Skontrolować siłę nacisku na pedale sprzęgła;
  13. Przeprowadzić jazdę próbną i skontrolować siłę nacisku na pedale sprzęgła.
Ten oto wysprzęglik sprawdzono pod kątem zasadności zgłoszonej reklamacji. Podczas oględzin stwierdzono pęknięcie korpusu (widoczne na zdjęciu) powodujące wyciek płynu. Ustalono, że przyczyną uszkodznia był błędny montaż wysprzęglika, dlatego też reklamacja została oddalona. Problemu można było uniknąć, gdyby mechanik dostował się do wskazówek montażowych.
Ten oto wysprzęglik sprawdzono pod kątem zasadności zgłoszonej reklamacji. Podczas oględzin stwierdzono pęknięcie korpusu (widoczne na zdjęciu) powodujące wyciek płynu. Ustalono, że przyczyną uszkodznia był błędny montaż wysprzęglika, dlatego też reklamacja została oddalona. Problemu można było uniknąć, gdyby mechanik dostował się do wskazówek montażowych.

Zasady postępowania z wysprzęglikiem

  • Nigdy nie ściskać ręką wysprzęglika, bo w ten sposób można uszkodzić wewnętrzną uszczelkę, a wówczas wysprzęglik nadaje się już do wyrzucenia.
  • Podczas odpowietrzania nie pompować pedałem sprzęgła, lecz wciskać go tylko raz, tak jak to opisano w procedurze odpowietrzania (patrz: Krok 2).
  • W żadnym przypadku nie stosować smarów lub substancji czyszczących. Środki te mogą doprowadzić do uszkodzenia uszczelnień.
  • Zwracać szczególną uwagę na to, aby nie zanieczyścić wysprzęglika.
  • Stosować tylko płyn hydrauliczny dopuszczony przez producenta pojazdu.
  • Usunąć starą uszczelkę i jej wszystkie resztki z złącza przewodu hydraulicznego.
  • Dokręcić śruby mocujące wysprzęglik dopiero po właściwym (słyszalne kliknięcie) zamontowaniu w nim adapterka.


Na podstawie materiałów firmy Schaeffler (LuK, INA, FAG).

13 komentarzy
  1. jest wina mechanika tylko nie podano co źle zrobił że pękną korpus na czym polega jego błąd wydaje mi się że za niedługo części będą produkowane z plasteliny i zawsze będzie winny ktoś tylko nie producent proszę o podać błąd który spowodował to pęknięcie bo ja nie rozumiem trzy śruby dokęcić i odpowietrzyć

  2. Witam, na temat pęknięcia korpusu wysprzęglika powiem tyle że da się przy niewłaściwym montażu takowy uszkodzić . lecz ostatnio spotkał mnie taki przypadek w fordzie wysprzęglik abs, Stalowy Cylinder był fabrycznie montowane w aluminiowym korpusie tego wysprzęglika, i jego powierzchnia była fabrycznie żle spasowana bo aż o 1,2 mm niżej niż ucha pocujące wysprzęglik do skrzyni biwgów . wysprzęglik udało się zamontować i nie widać było wady , dopiero po złożeniu skrzyni i próbie jazdy dwa z trzech mocowań pod siąłą pracy skrzęgła pękły i wylał sie płyn. w tym przypadku wadliwy był wysprzęglik , nie montaż !!! wzracajcie uwagę na powierzchnie przylegania wysprzęglika do skrzyni! pozdrawiam .

    1. Mi dziś pękła jedna łapka wysprzęglika.
      Nie wytrzymał dokręcania z zalecanym momentem 10Nm.
      Pacjent to Focus mk1.

  3. BZDURA!!!!!!!!!
    Miałem identyczną sytuację. Wysprzęglik nie przylega do obudowy skrzyni i nie ma możliwości żeby się „ułożył” i dlatego musi pęknąć przy dokręcaniu. Po złożeniu reklamacji dostałem jakąś idiotyczną odpowiedź od luk’a i jeszcze głupszą instrukcję „prawidłowego” montażu, dlatego teraz zamawiam wysprzęgliki wykonane z metalu (JAK ORYGINALNE) i nie ma problemu. Chętnie zaprosił bym przedstawiciela (technika) z LUK żeby zademonstrował swoje umiejętności i wykorzystał wiedzę przy montażu wg tej instrukcji…

  4. A u mnie właśnie rozwalił się drugi wysprzęglik podczas montażu, coś mi się nie chce wierzyć żeby ludzie którzy pracują w warsztacie i robią takie rzeczy od dawna akurat nie wiedzieli jak to montować w astrze

  5. Miałem dziś pierwszy raz zaszczyt 'zniszczyc’ wystrzelił po przez zamontowanie go jak dziesiątki innych. Jeśli istnieje takie duże ryzyko uszkodzenia tego elementu to producent powinien zastanowić się nad sposobem zabezpieczenia tego badziewia przed uszkodzeniem np zaworem przelewowy itp. Odpowiedzą układ, dwa pominięcie i płyn leje się strumieniami ze skrzyni… Jakość przede wszystkim, ile można przejechać na takim badziewie? 100km? Przy awaryjnym hamowaniu pęknięcie wysprzeglika gwarantowane, mile spędzone chwilę na poboczu czekając na laweta w upał bezcenne. Ten świat zwariowal

  6. Czy komuś z Was oddali kasę za reklamowany badziewny wysprzęglik? Czy zwalają winę na montaż? Dwa wysprzęgliki firmy LUK uszkodziły sie podczas odpowietrzania, mimo, że innej firmy działa bez zarzutu. Zrobiłem już dużo takich napraw. Czy opinia rzeczoznawcy pomoze?

  7. Wysprzęglik luk do scenica 2 2.0 16 v zamontowany i cieknie płyn z łączenia silnika i skrzyni . Wymiana była sprzęgła kpl. + wysprzęglik oczywiście plastyk „”” Zgroza „”” . Czeka mnie ponowne wymontowanie skrzyni . Odpowietrzenie wykonano zgodnie z regułą .Ciekawe czy uznają reklamacje . Najchętniej kupiłbym innej firmy tylko trzymałem się reguły że jak komplet luk to będzie cacy a tu zonk .

  8. Panowie a jak wygląda sytuacja gdy po roku i przebiegu około 15 tysięcy zaczyna cieknąć płyn z wysprzeglika a mechanik mi mówi bym wymienił dalej komplet sprzęgła ?, co roku wymieniać sprzęgło to jest nie realne dla człowieka normalnie zarabiającego.
    Kto ponosi koszt ??, dostałem też informacje od producenta że przez nadwyżkę ciśnienia z pompy sprzęgła rozszczelniło wysprzęglik, pedał wolniej wrac do góry, kleji się na samym dole czasami, i za obserwowałem że w czasie wyprzedzania lubi ślizgać.
    Podobno sprzęgło łapie na dobrej wysokości.
    Jak taka sprawa wygląda?, skąd ja mam wiedzieć ze mechanik powinien to czy to wymienić. Jak taka reklamacja powinna być załatwiona ??
    Dziękuje.

  9. Wszystkiemu winna jest uszczelka pozostająca w tej aluminiowej złączce, w którą wkręcony jest odpowietrznik. Blokuje odpływ płynu z wysprzęglika. Trzeba ją bezwzględnie usunąć

Zostaw Komentarz