Program Akcelerator – rozstrzygnięcie już blisko
Dobiega końca proces wyłaniania laureatów konkursu o stypendium Programu Akcelerator, stworzonego przez Fundację Inter Cars. Do organizatorów wpłynęło ponad 150 zgłoszeń, ale sito selekcyjne jest gęste: stypendium uzyska tylko dwudziestu najlepszych kandydatów, którzy zostaną wyłonieni na początku grudnia.
Na stypendium mogą liczyć przyszli inżynierowie, elektrycy, mechatronicy, informatycy, mechanicy, a także fizycy i matematycy oraz logistycy, gdyż Program Akcelerator wychodzi daleko poza sztywne ramy tego, co można rozumieć pod pojęciem branży motoryzacyjnej i logistyki. To założenie okazało się strzałem w dziesiątkę, ponieważ różnorodność wartościowych zgłoszeń była ogromna: wśród 155 aplikacji znalazły się m.in. przysłane przez młodych wynalazców, uczestników międzynarodowych konkursów, ale też pasjonatów fotografii motoryzacyjnej i sportów motorowych.
Pożądana różnorodność
– Jak widać, siła Programu Akcelerator tkwi w różnorodności, zarówno pod względem aplikujących, ale także tego, co chcemy im zaoferować. Wymogi dotyczące zgłoszeń były dość szczegółowe, ale dzięki temu otrzymaliśmy wiele dopracowanych i wartościowych aplikacji, po których od razu widać, że zostały przygotowane przez osoby nietuzinkowe, wyrastające wysoko ponad przeciętność. Wyłonienie trzydziestu uczennic i uczniów, którzy awansowali do drugiego etapu, było ogromnie trudne, więc przed komisją stypendialną stoi teraz zadanie jeszcze bardziej wymagające, jakim będzie zawężenie tej liczby do dwudziestu osób. Warto podkreślić, że zgłoszenia wpłynęły od uczniów i uczennic techników, szkół branżowych, ale i liceów ogólnokształcących, co także potwierdza uniwersalność projektu – mówi Katarzyna Orlikowska, koordynatorka Programu Akcelerator w Fundacji Inter Cars.
W połowie listopada upłynął termin nadsyłania przez kandydatów autoprezentacji, które miały ostatecznie przekonać komisję, dlaczego warto postawić akurat na nich. Wyłonioną przez jurorów dwudziestkę laureatów poznamy już niebawem. Program Akcelerator zapewnia bardzo bogaty i zróżnicowany pakiet korzyści, które sprawiają, że samo wsparcie finansowe schodzi na drugi plan. Od stycznia stypendyści Fundacji Inter Cars będą brać udział w warsztatach i szkoleniach z zakresu kompetencji społecznych, cyfrowych i językowych. Chętni będą mogli skorzystać z kursów maturalnych.
Pod opieką wolontariuszy Inter Cars
Kolejny ważny element Programu Akcelerator to opieka mentorów – wolontariuszy: menedżerów i doświadczonych pracowników Inter Cars, którzy będą służyć stypendystom wsparciem i radą przez cały czas trwania programu. Każdy laureat będzie miał starannie dobranego, indywidualnego opiekuna. Mentorzy z kolei otrzymają od Fundacji Inter Cars pakiet szkoleń i wsparcie ekspertów. Obok programu Inter Dobro, to kolejne zaproszenie do wolontariatu, skierowane przez Fundację Inter Cars do pracowników całej organizacji.
Oficjalne rozpoczęcie Programu Akcelerator jest zaplanowane na połowę stycznia w Warszawie. Laureaci wezmą udział m.in. w zajęciach integracyjnych, odwiedzą laboratorium Intermeko oraz Europejskie Centrum Logistyki i Rozwoju ILS, a także poznają Bartka Ostałowskiego, który jest najlepszym przykładem na to, jak osiągać wielkie rzeczy mimo przeszkód, które wydają się nie do pokonania.