Przegląd amortyzatorów i zawieszenia
Nie ma złego momentu na sprawdzenie stanu amortyzatorów i współpracujących z nimi elementów, a z całą pewnością warto dokonać takiej kontroli przed dłuższym wyjazdem.
Amortyzatory należą do tych elementów, których działanie bezpośrednio wpływa na jakość prowadzenia samochodu i zachowanie auta na drodze. Dlatego gdy tylko nadarza się sposobność, warto skontrolować ich stan, a przy okazji również stan elementów bezpośrednio z nimi współpracujących, czyli sprężyn, osłon, mocowań. W trakcie badania uzasadnienie ma również kontrola innych części zawieszenia, bo od nich też zależy komfort i bezpieczeństwo jazdy, nie wspominając już o trwałości i bezawaryjnej pracy amortyzatorów.
A oto lista czynności, które podczas takiej kontroli powinny zostać wykonane.
Ocena wizualna
Jest ważnym etapem kontroli stanu technicznego układu jezdnego pojazdu i powinna być zawsze wykonywana jako wstęp do dalszej diagnostyki i ewentualnych prac naprawczych. Na jej podstawie można zweryfikować i zdiagnozować wiele nieprawidłowości.
Amortyzatory
Starannie oglądając amortyzatory nietrudno dojrzeć oznaki ich niesprawności. Do symptomów takich należą wycieki oleju oraz uszkodzenia powierzchni chromowej tłoczyska (wytarcia, łuszczenie, odpryski). Objawy te stanowią wskazanie do wymiany amortyzatorów.
Sprężyny
Weryfikacja stanu technicznego sprężyn zawieszenia jest prosta, trzeba bowiem przyjrzeć się czy nie pojawiły się na nich takie uszkodzenia jak pęknięcia, odpryski, korozja, wżery powierzchniowe. Każde większe uszkodzenie stanowi przesłankę do montażu nowych sprężyn. Przypomnieć tu wypada, że tak jak amortyzatory, również sprężyny należy wymieniać parami.
Zestawy montażowe
Poprzez oględziny można również zdiagnozować niektóre uszkodzenia górnego mocowania amortyzatora. Wszelkie zauważone naderwania czy pęknięcia połączenia metalowo-gumowego oraz ogólnie zły wygląd świadczą, że część nie jest w pełni sprawna i powinna zostać wymieniona.
Zestawy osłonowo-ochronne
Uszkodzenia zestawu osłonowo-ochronnego są łatwe do zdiagnozowania. Wszelkie pęknięcia, naderwania i rozerwania odboju oraz osłony są jednoznacznym sygnałem do wymiany tych elementów, gdyż mogą doprowadzić do uszkodzenia amortyzatora.
Osłony przegubów
Rozerwanie gumowych osłon przegubów kulowych, końcówek drążków kierowniczych, sworzni wahaczy czy łączników stabilizatora oznacza, że do wnętrza tych elementów niechybnie dostały się zanieczyszczenia. Jeśli więc nawet części te jeszcze nie mają luzów, to luzy lada moment się pojawią. Dlatego usterki tego typu zazwyczaj kwalifikują dany element do wymiany.
Tuleje metalowo gumowe
Każde naderwanie czy rozwulkanizowanie tulei metalowo-gumowej zauważone podczas oględzin kwalifikuje ten element do wymiany. Uszkodzenie tulei służącej do mocowania amortyzatora, wiąże się z wymianą całego amortyzatora.
Kompletna diagnostyka zawieszenia
Po przeprowadzeniu wstępnej oceny wizualnej, następnym krokiem powinna być kompletna diagnostyka zawieszenia, obejmująca zwłaszcza połączenia sworzni kulowych oraz elementy metalowo-gumowe. Badanie takie powinno być wykonywane systematycznie co 20 000 km, a w razie stwierdzenia podczas niego jakichkolwiek uszkodzeń lub niesprawności, wyeksploatowane czy tylko podejrzane elementy powinny bezwzględnie zostać wymienione na nowe. Tylko w ten sposób można bowiem przywrócić zawieszeniu pełna sprawność, a tym samym zapewnić komfort i bezpieczeństwo jazdy.
Opracowane na podstawie materiałów firmy KYB.