Śląska kuźnia kadr motoryzacyjnych

05 gru 2023

Już w najbliższych latach może zabraknąć wykwalifikowanych mechaników do napraw naszych samochodów. By temu zapobiec Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna wraz z partnerami biznesowymi, w tym firmą Moto-Profil – właścicielem sieci warsztatów ProfiAuto Serwis oraz we współpracy z uczelniami wyższymi: Politechniką Śląską i Akademią WSB w Dąbrowie Górniczej a także ośmioma szkołami kształcącymi mechaników pojazdów samochodowych powołały „Automotive StrefAcademy KSSE”.

Głównym celem projektu będzie popularyzowanie mechaniki wśród studentów uczelni technicznych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych. Powołanie „Automotive StrefAcademy KSSE” odbyło się w Akademii WSB podczas drugiego dnia konferencji  „New trends in management and production engineering”, w której uczestniczyli przedstawiciele biznesu, jednostek samorządu terytorialnego, dyrektorzy i nauczyciele szkół technicznych, a także studenci i uczniowie. Celem konferencji była przede wszystkim dyskusja na temat kierunków i perspektyw rozwoju motoryzacji, a tym samym organizacji nowoczesnego kształcenia zawodowego młodych mechaników.

Konferencji towarzyszył odbywający się już po raz trzeci Wojewódzki Turniej Młodych Mechaników VR, z udziałem 20 drużyn ze szkół mechanicznych województwa śląskiego. Biorący w nim udział młodzi adepci mechaniki rywalizowali korzystając z nowoczesnych metod nauczania, w tym z wirtualnej rzeczywistości. Dla uczniów zostały także zorganizowane warsztaty branżowe, które były prowadzone przez ekspertów największych firm produkujących części zamienne.

Jako organizatorzy największej w Polsce sieci warsztatów dobrze wiemy, że branża motoryzacyjna już teraz zmaga się z niewystarczającą liczbą mechaników. Jeśli nie podejmiemy w tej kwestii żadnych działań, problem ten będzie narastał. Dlatego stawiamy na kształcenie ustawiczne naszych serwisantów, ale też angażujemy się w różne pozasektorowe inicjatywy, jak powołana dziś akademia. Samochody, czy to spalinowe czy, w przyszłości elektryczne, ktoś musi wszak naprawiać. Takie inicjatywy pomogą sprawić, że będzie to możliwe – mówi Michał Tochowicz, prezes firmy Moto-Profil, będącej właścicielem marki ProfiAuto.

Więcej mechaników w warsztatach

Powołana podczas odbywającej się w Akademii WSB listopadowej konferencji „Automotive StrefAcademy KSSE” zajmie się popularyzowaniem mechaniki wśród uczniów i studentów szkół oraz uczelni technicznych. Zrzeszać będzie z jednej strony szkoły i uczelnie zainteresowane dostarczaniem uczniom i studentom nowoczesnego know-how z obszaru mechaniki, a z drugiej strony producentów i dostawców usług, którzy chcą dzielić się swoją wiedzą i innowacjami z młodymi adeptami mechaniki.

Działania Akademii będą się skupiać przede wszystkim na umożliwianiu młodym ludziom zdobywania praktycznego doświadczenia i rozwijaniu ich umiejętności w dziedzinie mechaniki, poprzez takie działania jak: organizowanie warsztatów z zakresu mechaniki, konkursów i zawodów, wspieranie projektów inżynierskich związanych z mechaniką czy organizowanie wykładów i prelekcji ekspertów.

Założycielami „Automotive StrefAcademy KSSE” są Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A. wraz z Moto-Profil Sp. z o. o., Moto VR Technology sp. z o.o ., Politechnika Śląska – Wydział Transportu i Inżynierii Lotniczej, Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej oraz wybrane szkoły z województwa śląskiego kształcące m.in. w zawodzie: technik mechanik, mechanik pojazdów samochodowych, technik pojazdów samochodowych. Akademia jest otwarta na współpracę z każdą instytucją, której leży na sercu kształcenie i rozwój motoryzacji.

Powołanie ‚,Automotive StrefAcademy KSSE” to strategiczny krok w odpowiedzi na wyzwania rynku pracy w branży motoryzacyjnej. Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, poprzez współpracę z czołowymi instytucjami edukacyjnymi i liderami branży, pragnie aktywnie przyczyniać się do rozwoju młodych talentów i zapewnienia przyszłym pokoleniom mechaników najwyższej jakości edukacji. Naszym celem jest nie tylko dostarczenie naszym firmom strefowym wysoko wykwalifikowanych specjalistów, ale również podniesienie prestiżu zawodu mechanika samochodowego w Polsce i w Europie. Inicjatywa taka jak ,,Automotive StrefAcademy KSSE” jest kluczem do budowania innowacyjnej i konkurencyjnej branży motoryzacyjnej w województwie śląskim i nie tylko – podkreśla dr Janusz Michałek, prezes zarządu Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Wirtualny warsztat, czyli atrakcyjny sposób na szkolenie

W roku 2021 firmy Moto-Profil oraz VRTechnology stworzyły nowoczesne narzędzie edukacyjne, które już teraz ułatwia przyszłym mechanikom profesjonalny start w zawodzie. ProfiAuto Wirtualny Warsztat to aplikacja, w której użytkownik porusza się po modelowym, wirtualnym warsztacie samochodowym. Zawiera kilkanaście scenariuszy serwisowych, takich jak np. wymiana tarcz bądź klocków hamulcowych czy oleju w automatycznej skrzyni biegów i na bieżąco koryguje błędy, ucząc dobrych nawyków. Jest tym samym uzupełnieniem regularnych praktyk zawodowych, gdyż przygotowuje uczniów do pracy w serwisie jeszcze przed pierwszymi zajęciami praktycznymi. Jednocześnie jest nowoczesną i atrakcyjną dla pokolenia „Z” formą kształcenia, wykorzystującą nowe technologie.

Moto-Profil oraz firma VRTechnology – twórcy narzędzia – udostępnili technologię wirtualnego warsztatu uczniom bezpłatnie. Ze względu na sukces pilotażowych wdrożeń na Śląsku w pierwszym roku funkcjonowania projektu, w 2022 roku inicjatywa została rozszerzona również na inne województwa oraz Czechy. Na przestrzeni 2021 i 2022 r. ze szkoleń z udziałem trenerów największych globalnych producentów części motoryzacyjnych skorzystało łącznie niemal 500 uczniów ze szkół mechanicznych. Oprogramowanie jest wciąż rozwijane, czego efektem jest przetłumaczenie scenariuszy serwisowych na języki: angielski, ukraiński, czeski i słowacki oraz dalsze prace nad wersją z wykorzystaniem okularów VR Oculus Quest.

W 2022 roku w projekt wzbudził zainteresowanie NATO DEEP eAcademy – specjalnej agendy Sojuszu Północnoatlantyckiego, wspierającej szesnaście krajów partnerskich NATO w reformowaniu systemów szkolnictwa wojskowego i harmonizacji programów kształcenia. W ramach współpracy z NATO DEEP eAcademy, oprogramowanie było prezentowane na krajowych i światowych konferencjach, w tym na targach I/ITSEC 2022 w Orlando (Floryda, USA), największym na świecie wydarzeniu poświęconym modelowaniu, symulacjom komputerowym i szkoleniom.

Konferencja i turniej

„III Wojewódzki Turniej Młodych Mechaników VR”, odbywał się w ramach konferencji „Nowe trendy w zarządzaniu i inżynierii produkcji. Kompetencje przyszłości w nowoczesnej motoryzacji” w Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej. W turnieju udział wzięło 20 drużyn składających się z młodych adeptów mechaniki samochodowej. Konkurencje turniejowe obejmowały zadania praktyczne oraz testy teoretyczne, z wykorzystaniem aplikacji ProfiAuto Serwis VR.

Korzystanie z wirtualnej rzeczywistości i sztucznej inteligencji to w Akademii WSB nie tylko eksperymenty, to realna wartość dodana dla naszych studentów. Dzięki temu doskonalą swoje umiejętności i uczą się funkcjonować w środowisku, które będzie dla nich rzeczywistością po zakończeniu studiów. Jesteśmy świadomi, że świat się zmienia, a my nie tylko się do tego dostosowujemy, ale także implementujemy te zmiany w Akademii WSB. Wirtualna rzeczywistość daje nieograniczone możliwości, a organizowany już po raz trzeci Wojewódzki Turniej Mechaników VR jest tego bardzo dobrym przykładem – mówi prof. Zdzisława Dacko-Pikiewicz, rektor Akademii WSB.

Partnerami projektu ProfiAuto Wirtualny Warsztat są czołowi producenci części zamiennych: ATH Heinl, Bosch, Brembo, MANN-FILTER, MILWAUKEE, Monroe, Osram, Schaeffler, VARTA, Valeo oraz ZF.

Zostaw Komentarz