Sposób na wymianę oleju w skrzyni automatycznej

23 lut 2016

Systematycznie rośnie popularność pojazdów wyposażonych w automatyczną przekładnię biegów. A ponieważ w przekładniach tych należy regularnie wymieniać olej, dla warsztatów oznacza to możliwość świadczenia dodatkowych usług. Pod warunkiem jednak, że dysponują specjalnym urządzeniem do przeprowadzanie tej operacji, np. takim jak LIQUI MOLY Gear Tronic.

W stosowanych przed wielu laty, klasycznych skrzyniach automatycznych w zasadzie nie trzeba było wymieniać oleju. We współczesnych przekładniach operacją tę należy przeprowadzać co 80-120 tys. km lub co 4-6 lat. Przede wszystkim zależy to od zaleceń producenta pojazdu, ale także od stylu jazdy kierowcy i warunków eksploatacji pojazdu. Generalnie zaś konieczność ta wzięła się stąd, że wzrosła moc silników i jednocześnie, przy zachowanych gabarytach przekładni, zwiększyła się liczba przełożeń. Olej pracuje więc w trudniejszych warunkach, szybciej przez to ulega destrukcji, w efekcie po pewnym czasie nie wypełnia należycie swych zadań.

Geratronic frstW porównaniu z wymianą oleju w silniku, którą (być może poza szczególnymi przypadkami) jest prostą operacją, nie wymagającą skomplikowanych narzędzi, do wymiany oleju w nowoczesnej przekładni automatycznej, o ile ma być wykonana profesjonalnie, niezbędne jest specjalne urządzenie. Na przykład takie jak LIQUI MOLY Gear Tronic, gdyż umożliwia ono skuteczne przeprowadzenie poszczególnych etapów całej operacji, tzn. czyszczenia, odsysania, płukania i napełniania. Jednocześnie cechą szczególną urządzenia Gear Tronic jest jego uniwersalność.Podłączenie go do przekładni możliwe jest poprzez rurkę prowadzącą bagnet olejowy, przyłącza wężowe chłodnicy oleju przekładniowego lub bezpośrednio do skrzyni biegów. Urządzenie wyposażone jest w szklane wzierniki pozwalające na kontrolę procesu wymiany, jak również dwie oddzielne wagi elektroniczne (do oleju starego i nowego) oraz wskaźnik stanu napełnienia.

Operacja wymiany oleju w skrzyni automatycznej przebiega inaczej niż w przypadku silniku, gdzie najpierw spuszczany (lub odsysany) jest zużyty olej, a następnie wlewany nowy. Wymianę (całkowitą) oleju w przekładni przeprowadza się natomiast w sposób dynamiczny, tzn. na pracującej skrzyni, cały czas utrzymując w niej właściwy poziom oleju. Gdyby ten drugi warunek nie został spełniony, finałem niechybnie będzie poważne uszkodzenie przekładni.

Podobnie jak nie ma jednego oleju przekładniowego do wszystkich pojazdów, nie występuje również jeden rodzaj przyłącza do układu olejowego skrzyni. Dlatego mechanik potrzebuje różnych adapterów. LIQUI MOLY oferuje zarówno uniwersalne zestawy końcówek, jak i przeznaczone do konkretnych modeli samochodów. Wraz z instrukcją obsługi można je przechowywać w specjalnie do tego przewidzianej kieszeni przy urządzeniu Gear Tronic.

Szczególną uwagę zwrócono, by obsługa skrzyni przy pomocy urządzenia Gear Tronic była maksymalnie prosta, ale jednocześnie pełna, czyli ze skutecznie przeprowadzanym płukaniem i czyszczeniem. Dlatego w pierwszym kroku, przy pomocy nowego preparatu czyszczącego do automatycznych skrzyń biegów z linii Pro-Line usuwane są osady, woda oraz wszelkie i8nne zanieczyszczenia. Następnie mechanik musi zdemontować miskę olejową, wyczyścić ją oraz wymienić filtr oleju. Teraz dopiero przychodzi czas na wymianę oleju. Na koniec, z oddzielnego zbiornika, wtłaczany jest dodatek do oleju ATF poprawiający zmianę biegów i konserwujący uszczelnienia.

Dodać jeszcze należy, że choć obsługa urządzenia Gear Tronic jest prosta, zaś znajdująca się w komplecie wraz z nim instrukcja obsługi szczegółowa, to nabywca urządzenia ma zagwarantowane również szkolenie.

Zostaw Komentarz