Systemy monitorowania wnętrza pojazdu tworzone w Krakowie

17 lip 2023

To, co dzieje się wewnątrz pojazdu, jest tak samo ważne dla bezpieczeństwa jak to, co dzieje się na zewnątrz, a potencjał innowacji w tym zakresie pozostaje ogromny. W oczekiwaniu na nadchodzące przepisy dotyczące wykrywania i monitorowania stanu kierowcy, producenci OEM zaczęli montować kamery wewnątrz pojazdu, ale takie rozwiązania to dopiero początek. Pojawienie się czujników wewnętrznych otwiera bowiem wiele interesujących i nowych możliwości poprawy bezpieczeństwa, komfortu i wygody kierowcy i pasażerów, jednocześnie pomagając obniżyć koszty.

W Centrum Technicznym Aptiv w Krakowie inżynierowie pomagają wspierać rozwój najnowszych rozwiązań w zakresie monitorowania wnętrza pojazdu. Są częścią międzynarodowego zespołu pracującego nad systemami monitorowania dla kierowcy, pasażerów i wnętrza pojazdu.

Krakowscy inżynierowie pracują nad całym cyklem rozwoju projektu, począwszy od fazy koncepcyjnej, poprzez implementację algorytmów oprogramowania, aż po ostateczną walidację systemu w naszych laboratoriach i pojazdach – wyjaśnia Dariusz Mruk, dyrektor Centrum Technicznego Aptiv w Krakowie.

Dzięki systemom monitorowania wnętrza pojazdu producenci będą mogli zaoferować kierowcom i pasażerom możliwość kontrolowania niektórych funkcji samochodu za pomocą multimodalnego interfejsu człowieka-maszyny, w tym rozpoznawania wzroku i gestów. Aptiv opracowuje systemy, które spełniają wszystkie wymagania klientów i normy bezpieczeństwa, takie jak Euro NCAP, a specjaliści od testów i walidacji, zapewniają, że każda funkcjonalność jest w pełni poprawnie zaimplementowana i gotowa aby zostać dostarczona do klienta.

Wyznaczony zespół czuwa nad rozwojem hardware’u zapewniającego wystarczającą moc obliczeniową do implementacji nowych funkcji – tłumaczy Dariusz Mruk. – Nasi eksperci od optyki wspierają rozwój oraz wdrożenie nowoczesnych kamer o szerokim polu widzenia pozwalających na pokrycie jak największej części pojazdu, z jednoczesnym uwzględnieniem ich walorów estetycznych – dodaje.

Wszystko to stanowi podstawę kompleksowej platformy monitorowania wnętrza, zintegrowanej z większym systemem obsługi użytkownika w pojeździe. Odpowiednia platforma będzie się skalować – od podstawowych funkcji zapewniających bezpieczeństwo i spełnienie przepisów, przez funkcje premium, które rozpoznają pasażerów i odpowiednio dostosowują wrażenia, po funkcje niezbędne do wzniesienia zautomatyzowanej jazdy na wyższy poziom.

 

Zostaw Komentarz