Testy na przełęczy

29 cze 2016

Inżynierowie firmy Textar przeprowadzili na przełęczy Stelvio test drogowy klocków hamulcowych. Alpejska przełęcz Stelvio to druga najwyżej położona droga asfaltowa w Europie, która w najwyższym punkcie wspina na się na wysokość 2757 metrów nad poziomem morza.

Droga przez przełęcz Stelvio postała prawie 200 lat temu, kiedy nie istniały jeszcze samochody. Dziś 48 ciasnych „agrafek” stanowi prawdziwe wyzwanie dla kierowców, któremu nie sprostał kiedyś nawet legendarny Stirling Moss, wypadając tam z rajdowej trasy. I właśnie w to miejsce inżynierowie firmy Textar zabrali testowe auta. Stwierdzenie, że hamulce przetrwały próbę dynamicznego zjazdu z przełęczy jest niewystarczające. O wiele lepszą ilustracją są konkretne parametry.

Textar-test - 1Pierwszy z nich to średnia siła, z jaką kierowca musiał naciskać na pedał hamulca, żeby utrzymać bezpieczną prędkość na zakrętach. – Im bardziej rozgrzane są tarcze i klocki, tym bardziej zmniejsza się współczynnik tarcia i tym mocniej kierowca musi naciskać na hamulec, by hamować z taką samą siłą. Zatem mniejsza średnia siła nacisku na pedał hamulca oznacza, że tarcze i klocki lepiej radzą sobie z wysokim obciążeniem termicznym – wyjaśnia Mirosław Przymuszała, przedstawiciel marki Textar w Polsce. W przypadku tarcz i klocków Textar wystarczyło średnio 40 N, podczas gdy konkurencyjne produkty wymagały nacisku z siłą odpowiednio 45 i 50 N.

Zmotoryzowany turysta, który zjechał z przełęczy, nie chciałby znaleźć się w sytuacji, w której wprawdzie bezpiecznie pokonał serpentyny, ale za to jego tarcze i klocki wymagają natychmiastowej wymiany. Dlatego inżynierowie Textar zbadali współczynnik tarcia już po ostudzeniu hamulców. – Gdyby był zbyt niski, tarcze i klocki kwalifikowałyby się do wymiany. Nasze klocki konstruowane są w taki sposób, że w czasie gwałtownego hamowania ich współczynnik tarcia rośnie – zapewnia Mirosław Przymuszała. Dla produktów Textar współczynnik ten wyniósł 0,46 µ, podczas gdy konkurenci osiągnęli zaledwie 0,33-0,38 µ. Także pod względem zużycia Textar wyprzedził konkurencję. Po zakończonym tekście okładziny klocków hamulcowych Textar były cieńsze o zaledwie 0,74 mm, podczas gdy klocki konkurencji straciły od 1,68 do 2,18 mm.

Oczywiście droga przez przełęcz Stelvio jest ekstremalna i niewielu kierowców będzie miało okazję ją przejechać, jednak dzięki testowaniu hamulców w tak wymagających warunkach, tarcze i klocki hamulcowe Textar gwarantują bezpieczeństwo jazdy. Normalne hamowanie wykorzystuje ułamek ich możliwości, ale już w sytuacji hamowania awaryjnego kierowca skorzysta z nich w stu procentach.

Zostaw Komentarz