Total do układu wspomagania
Chociaż płyn w układzie kierowniczym pracuje w znacznie mniej wymagających warunkach niż np. olej silnikowy, również musi odznaczać się określonymi właściwościami i podlega okresowej wymianie.
W klasycznych hydraulicznych układach wspomagania układu kierowniczego wykorzystywana jest pompa napędzana paskiem (klinowym lub wielorowkowym) od silnika, co powoduje wzrost zużycia paliwa i pochłania część mocy jednostki napędowej. Problem ten w mniejszej skali występuje w przypadku pomp napędzanych elektrycznie. We wspomaganiu całkowicie zelektryfikowanym komputer może dostosować pracę układu kierowniczego do warunków jazdy i np. „usztywnić” kierownicę przy wyższych prędkościach. Producenci stosują również systemy łączone, gdzie silnik elektryczny pełni rolę wspomagającą tradycyjny układ. W takim przypadku pod maską również znajdziemy zbiornik wyrównawczy płynu do wspomagania.
We wspomaganiu hydraulicznym, gdy obracamy kierownicą, jej wał równocześnie zmienia położenie zaworu sterującego. Zamknięty zawór powoduje, że płyn zaczyna przepływać w kierunku jednej z komór przekładni, a równocześnie z drugiej komory swobodnie powraca do zbiornika wyrównawczego. Różnica ciśnienia sprawia, że kierownica obraca się bez użycia większej siły. Co ważne, kiedy kierowca przestaje obracać kierownicą, płyn w obu komorach dąży do stanu równowagi. Kierownica przy sprawnie działającym wspomaganiu zawsze więc wraca do pozycji wyjściowej.
Uszkodzenie pompy wspomagania lub nieszczelność układu objawia się zazwyczaj poprzez:
- „wycie” pompy przy maksymalnie skręconych kołach (największe obciążenie),
- hałasy podczas skrętu kierownicą,
- wycieki płynu skutkujące plamami pod autem i ubytkiem płynu w zbiorniku wyrównawczy,
- całkowity lub częściowy brak wspomagania kierownicy (np. brak wspomagania w jedną stronę).
W samochodach osobowych i użytkowych stosuje się kilka rodzajów płynów do wspomagania układu kierowniczego. W starszych autach lub pojazdach o specyficznych potrzebach mogą być to płyny mineralne np. zielony płyn Total LHM Plus, który znajduje zastosowanie również w zawieszeniu hydropneumatycznym starszych samochodów Citroena. W wielu nowszych samochodach wykorzystywany jest z kolei syntetyczny płyn hydrauliczny ATF (stosowany również w automatycznych skrzyniach biegów), zazwyczaj koloru czerwonego lub specjalne oleje hydrauliczne. Zawierają one dodatki uszlachetniające, które sprawiają, że preparaty te świetnie sprawdzają się w każdych warunkach eksploatacji. Na rynku obecne są także bezbarwne płyny uniwersalne do układu wspomagania.
Niezależnie od rodzaju, płyny powinny być okresowo wymieniane, najlepiej zgodnie z zaleceniami producenta. Co ważne, nie można mieszać ze sobą płynów ATF i LHM, gdyż odznaczają się one zupełnie innymi właściwościami.
– W przypadku wspomagania elektro-hydraulicznego do pojazdów marki Renault właściwym produktem będzie TOTAL FLUIDE DA, który jest specjalnym płynem hydraulicznym. To nasz flagowy płyn koloru czerwonego (syntetyczny płyn hydrauliczny), przeznaczony do układów wspomagania EHPS. Odznacza się bardzo wysokim wskaźnikiem lepkości, bardzo dobrą stabilnością termiczną, doskonałymi właściwościami smarnymi, przeciwpiennymi oraz przeciwzużyciowymi. Przed uzupełnieniem płynu do wspomagania kierownicy zawsze powinniśmy zapoznać się z instrukcją obsługi pojazdu lub wskazówkami producentów płynów – wskazuje Andrzej Husiatyński z Total Polska.