Valeo na drodze do neutralności węglowej

08 lut 2021

Coraz więcej firm z sektora przemysłu motoryzacyjnego deklaruje intensywne działania na rzecz ochrony klimatu. Jedną z nich jest Valeo.

 

Redukcja emisji CO2 jest centralnym elementem naszej strategii już od 2010 roku, a sprzedaż technologii, które pomagają zmniejszyć emisję CO2, wzrosła 20-krotnie do około 10 miliardów euro w 2021 roku. Zamierzamy kontynuować nasze wysiłki, mające na celu osiągnięcie neutralności węglowej do 2050 roku i niemal połowy tego celu do 2030 roku – zapowiada Jacques Aschenbroich, prezes i dyrektor generalny Valeo.

Na drodze do neutralności węglowej rok 2030 jest ważnym i zbliżającym się szybko kamieniem milowym. Do tego czasu Valeo zobowiązuje się do zmniejszenia: emisji związanych z działalnością operacyjną o 75%, emisji związanych z łańcuchem dostaw o 15%, emisji związanych z końcowym wykorzystaniem produktów o 15%.

Do 2030 roku Valeo ma zamiar zainwestować ponad 400 mln euro w redukcję emisji związanych z działalnością operacyjną. Środki te zostaną przeznaczone na unowocześnienie obiektów należących do Grupy Valeo, tak aby do 2030 roku aż 100 obecnie najbardziej emisyjnych z nich stało się obiektami o wysokiej efektywności energetycznej. Modernizacja obejmie rozwój ekologicznych budynków, powszechne wykorzystanie oświetlenia LED oraz integrację systemów odzysku ciepła.

Udział energii niskoemisyjnej w ogólnym zużyciu energii przez Grupę wzrośnie z 5,5% w 2019 roku do 80% w 2030 roku, ale już do 50% w 2025 roku. Szereg obiektów prowadzi już pilotaż alternatywnych źródeł energii odnawialnej, w tym trzy zakłady w Indiach, gdzie 90% zużywanej energii stanowi wiatrowa oraz zakłady w Niemczech, gdzie własne instalacje słoneczne pokrywają 30% zapotrzebowania na energię.

Te same cele w kwestii redukcji emisji dwutlenku węgla Valeo wyznaczyło również swoim dostawcom. Firma zapowiada też zwiększanie portfolio technologii przyczyniających się do mobilności niskoemisyjnej, w szczególności rozwiązań w zakresie elektryfikacji pojazdów. W ciągu ostatnich dziesięciu lat Valeo zainwestowało w tę dziedzinę ponad 10 miliardów euro. W efekcie już obecnie co trzeci pojazd na świecie jest wyposażony w technologię Valeo, która pomaga zredukować emisję CO2.

Grupa Valeo jest regularnie doceniana za kompleksowe podejście do zrównoważonego rozwoju (w zakresie środowiska, społeczeństwa i zarządzania). W rankingu Corporate Knights z 25 stycznia 2021 roku została wyróżniona jako najbardziej zrównoważona firma w sektorze motoryzacyjnym, wśród 100 najbardziej zrównoważonych przedsiębiorstw na świecie. W 2020 roku Valeo było również najlepiej ocenianym dostawcą motoryzacyjnym, przez niefinansowe agencje ratingowe.

1 comments
  1. Tak….tylko czemu sie nikt nie zainteresuje tym ze wycieraczki jak wszystkie inne czesci zamienne z samymi autami na czele sa coraz gorszej jakosci, taki stary merc czy jakis golf w tdi-ku ktory niby jest uznawany za nieekologiczny jezdzi juz od 25-30 lat,robia milion km bez remontow a te nowe super „ekologiczne” auta 200-300 tys i na zlom…mega ekologia.

Zostaw Komentarz