Więcej klamotów, większe spalanie

08 paź 2013

Polacy traktują swoje bagażniki, jak przechowalnie na niepotrzebne rzeczy – wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Shell Polska.

Wrzucamy do samochodu mnóstwo rzeczy, ale nie wyjmujemy ich, kiedy nie są już nam potrzebne. Od 2007 roku Shell prowadzi badania wiedzy dotyczącej zużycia paliwa i efektywnej jazdy samochodem. Ankieta, zrealizowana ostatnio w Polsce wykazała, że co trzeci Polak wozi w swoim bagażniku stale około 10 przedmiotów, co nie jest bez znaczenia dla dbających o ekonomię jazdy.

 Bagażnikowe rozmaitości

Jesteśmy zawsze przygotowani na nieprzewidywalne sytuacje. W bagażnikach samochodów ponad 80% badanych wozi ze sobą trójkąt ostrzegawczy, koło zapasowe i gaśnicę. Ponad ¾ pamięta o apteczce. Ale dbałość o bezpieczeństwo to nie jedyne cechy, jakie nas wyróżniają. Polak generalnie lubi wozić ze sobą dużo. Niezależnie czy jeździmy kombi czy niedużym, miejskim autem – zabieramy ze sobą wszystko, co „może się przydać”. Przodują w tym kobiety. Niemal ¼ Pań, zawsze ma w aucie zapasową parę butów na wypadek nieprzewidzianego spotkania. Z kolei rodzice wożą zabawki dla dzieci, zarówno te ulubione, jak również te, które już dawno się znudziły. Pojawiają się one się w niemal 10% samochodów.

bagaznik 1Z ciągłą nadwagą

Co trzeci Polak ma w swoim bagażniku aż 10 przedmiotów, a jeden na siedmiu kierowców wozi nawet powyżej 15 różnych rzeczy, przy czym niektóre mają niemałą masę. Jak wykazało badanie, zakupy spożywcze w tym zgrzewki wody mineralnej, proszki do prania czy puszki, dłużej niż jeden dzień wozi w bagażniku 53% kierowców. Również sprzęt sportowy, np. rakiety tenisowe, torby na siłownię czy kije golfowe zalegają w bagażnikach aż 15% aktywnych kierowców. Jedynie 3% Polaków prowadzi samochód z pustym bagażnikiem.

 Lepiej oszczędzać

To, co mamy w bagażnikach ma znaczący wpływ na zużycie paliwa, wynika z zasad ekonomicznej jazdy jednak nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę. Według badania, 34% respondentów uważa, że załadowany bagażnik tylko trochę wpływa na spalanie. Tylko 6% Polaków przyznaje, że to ile dodatkowych kilogramów wozimy w bagażniku istotnie wpływa na zużycie paliwa.

W ubiegłym roku Shell Polska rozpoczął międzynarodową kampanię „Shell FuelSave Cel-Milion”, która ma na celu edukację kierowców na całym świecie na temat ekonomicznej jazdy. Za pomocą mini gier dostępnych na stronie internetowej kierowcy mogą zapoznać się z cennymi wskazówkami dotyczącymi sposobów oszczędzania paliwa. W tym roku pojawiła się kolejna animowana gra Bootloader, dzięki której kierowcy mogą uzupełnić swoją wiedzę na temat efektywnego pakowania bagażnika, którego obciążenie bezpośrednio wpływa na zużycie paliwa podczas jazdy. Gra dostępna jest pod adresem: www.shell.pl/celmilion

bagaznik

Zostaw Komentarz