Wymienniki ciepła specjalnie nacięte
Nacięcia wykonane w listwach bądź płytach bocznych rdzeni różnych modeli wymienników ciepła nie są uszkodzeniem, lecz przemyślanym elementem konstrukcji kompensującym naprężenia termiczne podczas pracy – informują przedstawiciele firmy Nissens.
Aby zapewnić najlepszą wydajność i większą trwałość produktu, w konstrukcji wymienników ciepła Nissens uwzględniono wiele elementów, które polepszają pracę i zwiększają wytrzymałość elementów. Jednym z nich są nacięcia dylatacyjne, które zauważyć można na bocznym panelu rdzenia w różnych modelach chłodnic i intercoolerów duńskiej firmy.
Sposób na rozszerzalność termiczną
Rozszerzalność cieplna materiału jest naturalnym zjawiskiem, które zachodzi w trakcie pracy większości wymienników ciepła. Duże i częste wahania temperatur powodowane przepływem płynu chłodzącego przez rdzeń skutkują rozszerzaniem i kurczeniem się materiału, szczególnie rurek rdzenia.
Niekontrolowane rozszerzanie może doprowadzić do zniekształcenia konstrukcji rdzenia, poluzowania się jego części oraz pękania połączeń i spawów. Dlatego aby zapobiec uszkodzeniom mechanicznym, zastosowano nacięcia dylatacyjne listew i paneli bocznych, przez które nie przepływa medium chłodzące. Zapewniają one odpowiednią ilość wolnego miejsca, które umożliwia rozszerzanie się i kurczenie długich elementów bez ryzyka oddziaływania na rdzeń wymiennika złożony z rurek.
Rozwiązanie to zapewnia wysoką trwałość i co za tym idzie długotrwałą eksploatację wymiennika, kiedy jego elementy, takie jak rdzeń, są poddawane oddziaływaniu zmiennych temperatur. Nacięcia nie mają wpływu na ogólne funkcjonowanie i wydajność podzespołów, czy też na przepływ płynu chłodzącego przez rurki w rdzeniu.
Różne wzory
Nissens stosuje różne wzory nacięć, w zależności od rodzaju wymiennika ciepła oraz jego wymagań eksploatacyjnych. Najczęściej stosowane nacięcia dylatacyjne mają szerokość maksymalnie 2 mm i zrobione są pod kątem od 0 do 45 stopni w stosunku do osi listwy/panelu.
Nacięcia mogą być wykonane metodą cięcia laserowego lub z wykorzystaniem obrabiarek sterowanych komputerowo przed spiekaniem elementów rdzenia albo poprzez nacinanie piłą mechaniczną podczas obrabiania rdzenia wymiennika. Niektóre formy kompensacji naprężeń w rdzeniach wykonywane są też przez perforację oraz przetłoczenia listew/ paneli bocznych.