Z zawieszeniem nie tak źle

31 paź 2016

Badania firmy Bilstein wykazały, że wbrew pokutującemu stereotypowi, polscy kierowcy utrzymują zawieszenie swoich samochodów w dobrym stanie.

Mobilny tester zawieszenia firmy Bilstein przyjechał do Polski po raz pierwszy latem. Wyniki kontroli pozytywnie zaskoczyły. Podobnie było podczas jesiennej weryfikacji, co pokazuje, że rezultaty badań nie są dziełem przypadku.

W Polsce średnia wieku samochodu wynosi, według różnych źródeł: 12-15 lat. Wydawałoby się, że właściciele starszych pojazdów o relatywnie niskiej wartości rynkowej nie będą inwestować w poprawę stanu technicznego samochodu. Zawieszenie jest co prawda kontrolowane podczas okresowych badań technicznych, jednak ich zakres jest daleki od ideału, mimo że stan zawieszenia w olbrzymim stopniu decyduje o bezpieczeństwie jazdy.

Kluczowym elementem układu jest amortyzator, który odpowiada za utrzymanie stałego kontaktu koła z nawierzchnią, co zapewnia nie tylko utrzymanie zadanego toru jazdy ale również skuteczność hamowania. – Amortyzator jest podatny na uszkodzenia mechaniczne, do których często doprowadzają sami użytkownicy – mówi Andrzej Wojciech Buczek, doradca techniczny w firmie IHR.  – Kierowcy wjeżdżają w dziury na drodze, ostro najeżdżają na krawężniki czy progi zwalniające, przeciążają samochód nadbagażem jak. Amortyzatory muszą również znieść znaczne siły podczas gwałtownego przyspieszania oraz ostrego hamowania. Niezależnie od tego, elementy zawieszenia ulegają naturalnemu zużyciu materiału. Z czasem działanie układu pogarsza się, ale ponieważ zmiany zachodzą powoli, kierowcy często się do tego przyzwyczajają – dodaje.

badania-bilstein-4Biorąc to wszystko pod uwagę, można założyć, że stan techniczny starszych samochodów będzie pozostawiał wiele do życzenia. Tymczasem co innego wykazały badania przeprowadzone przez firmą Bilstein. – Mobilny tester zawieszenia to urządzenie diagnostyczne pozwalające na sprawdzenie stanu amortyzatorów, sprężyn i elementów metalowo-gumowych w samochodzie osobowym. Każde koło sprawdzane jest oddzielnie pod kątem przyczepności do nawierzchni oraz amortyzacji nadwozia – wyjaśnia Andrzej Wojciech Buczek z IHR. – Bezpłatnie skontrolowaliśmy we wrześniu 456 samochodów w różnych regionach Polski. W 92,3 proc. wyniki były na poziomie zadowalającym, w pozostałych zawieszenie wymagało natychmiastowej interwencji. Podobne wyniki osiągnięto podczas badań wakacyjnych. Wówczas skontrolowano 327 samochodów, a odsetek aut kwalifikujących się do naprawy wyniósł 8,3 proc. Każdy z kierowców otrzymał wydruk z wynikami testów oraz zalecenia odnoszące się do dalszej eksploatacji.

Bilstein planuje powtórzyć akcję w przyszłym roku. Specjaliści firmy, przypominają przy okazji, że stan zawieszenia powinien być regularnie sprawdzany co 20 000 km przebiegu.

badania-bilstein-2

Zostaw Komentarz