Zestaw do skrzyń biegów z mokrym sprzęgłem podwójnym

22 wrz 2020

 

Zestaw naprawczy podwójnego sprzęgła mokrego LuK RepSet 2CT.

W przygotowanym przez firmę  Schaeffler cyklu tekstów dotyczących dwusprzęgłowych skrzyń biegów była już mowa o zasadzie działania tych skrzyń , ich plusach i minusach, a także o tym w jakich samochodach rozwiązanie to jest wykorzystywane oraz czy i ile na wymianie zestawu sprzęgieł można zarobić. Na koniec cyklu wspomnijmy jeszcze o stosunkowo nowym produkcie w ofercie Schaeffler Automotive Aftermarket, jakim jest zestaw LuK RepSet 2CT do skrzyń biegów z mokrym sprzęgłem podwójnym.

 

Skrzynia DQ 500.

Zestawy naprawcze suchych sprzęgieł podwójnych Schaeffler Automotive Aftermarket oferuje już od wielu lat. Stosunkowo niedawno, bo jesienią 2018 roku, dołączył do nich nowy produkt, a mianowicie zestaw zawierający mokre sprzęgło podwójne do skrzyń DQ 500 stosowanych w samochodach Audi, Volkswagen i Skoda.

Mokre i suche

O tym, czy w danym modelu samochodu zastosowane będzie sprzęgło suche czy mokre, decyduje przede wszystkim maksymalny moment obrotowy generowany przez silnik. Sprzęgła suche używane są obecnie, gdy nie przekracza on do 350 Nm (np. Fiat/Alfa Romeo). Sprzęgła mokre mogą przenosić większe momenty, gdyż permanentnie są chłodzone olejem. Rozwiązanie takie niesie jednak ze sobą pewne utrudnienia, a to dlatego, że w oleju zaczynają się pojawiać różnego rodzaju zanieczyszczenia, jak np. opiłki. Dlatego konieczna jest jego regularna wymiana, a jej interwał wynosi zazwyczaj ok. 60 tysięcy kilometrów. Sprzęgła suche pozostają pod tym względem bezobsługowe.

Budowa zewnętrzna i części składowe mokrego sprzęgła podwójnego.

Budowa

Podwójne sprzęgło mokre składa się z dwóch niezależnie działających sprzęgieł K1 i K2. Każde składa się 4-6 tarczek (w zależności od konstrukcji) zamkniętych w koszyku. Całość pływa w oleju zapewniającym chłodzenie. Jeśli jedno ze sprzęgieł jest załączone, drugie oczywiście musi być swobodne, gdyż inaczej załączone byłyby jednocześnie dwa biegi. Sprzęgło K1 obsługuje biegi parzyste, zaś K2 biegi nieparzyste, co oznacza, że skrzynia biegów ma dwa wałki sprzęgłowe. Umieszczone są one jeden w drugim.

DQ 500 – dwumasowe koło zamachowe, podwójne sprzęgło mokre oraz wałki sprzęgłowe.

Wymiana

Jak w przypadku niemal każdego nowoczesnego rozwiązania, również do wymiany podwójnego sprzęgła mokrego wymagane jest zastosowania zarówno pełnego zestawu naprawczego, jak i odpowiedniego narzędzia montażowego oraz testera diagnostycznego, który poradzi sobie z procesem adaptacji. Zestaw naprawczy LuK RepSet 2CT o numerze 602 0018 00 zawiera wszystkie niezbędne komponenty do przeprowadzenia wymiany sprzęgła towarzyszącego skrzyni DQ 500 zgodnie z zaleceniami producenta. Obejmuje więc, poza samym sprzęgłem, także pokrywę olejową, pierścienie osadcze oraz komplet podkładek regulacyjnych. Dodatkowo Schaeffler wzbogacił zestaw o łożysko igiełkowe, które stabilizuje sprzęgło względem wału korbowego. Wymiana tego elementu jest obowiązkowa przy każdorazowym zdjęciu skrzyni biegów.

Zestaw narzędzi do wymiany sprzęgła podwójnego LuK RepSet 2CT nr 400 0540 10.

Również montaż sprzęgła, odpowiednia jego regulacja za pomocą podkładek oraz precyzyjne posadowienie pokrywy olejowej wraz z teflonowym uszczelniaczem wymaga zastosowania odpowiedniego zestawu narzędzi specjalnych. Znajdujący się w ofercie Schaeffler Automotive Aftermarket zestaw o numerze 400 0540 10 zawiera pełny komplet narzędzi gwarantujący bezproblemowe przeprowadzenie naprawy.

 

 

 

 

 

Zostaw Komentarz