Zimowe sprawdzanie hamulców

23 gru 2022

Sprawny układ hamulcowy to podstawa bezpieczeństwa na drodze. Firma Steinhof przypomina, na co warto zwrócić uwagę podczas rutynowego przeglądu hamulców zimą.

Wiele awarii wywołanych przez skrajne warunki atmosferyczne dotyczy układu hamulcowego, dlatego warto poddawać go regularnej kontroli, szczególnie w okresie zimowym.

Poziom płynu hamulcowego

Zazwyczaj skrupulatnej kontroli poddaje się stopień zużycia tarcz i klocków hamulcowych, natomiast często zapomina o regularnej kontroli poziomu płynu hamulcowego. Tymczasem od jego ilości zależy wydajność całego układu hamulcowego. Warto zatem regularnie zaglądać pod maskę i sprawdzać, czy na pewno poziom płynu w zbiorniku mieści się w odpowiednim przedziale.

W sprawnym aucie poziom płynu hamulcowego obniża się wraz ze zużyciem klocków. Jest to normalne i nie należy płynu wtedy dolewać, ponieważ po wymianie klocków na nowe i wciśnięciu tłoczków płynu będzie za dużo i wyleje się ze zbiorniczka. Jeśli poziom płynu jest poniżej wartości minimum, należy przed uzupełnieniem najpierw sprawdzić przyczynę ubytku (zlokalizować wyciek) a dopiero później ewentualnie uzupełnić braki.

Poza tym rekomenduje się wymianę płynu hamulcowego maksymalnie co dwa lata lub po przejechaniu 40 000 – 50 000 km. Trzeba pamiętać o tym, że płyn hamulcowy jest silnie higroskopijny, a więc absorbuje wodę z powietrza. Im jest jej więcej w płynie, tym gorsze są parametry całego układu hamulcowego.

Stan techniczny przewodów hamulcowych

Drugim bardzo ważnym, a nie zawsze sprawdzanym elementem są przewody hamulcowe. W samochodach wykorzystuje się dwa ich rodzaje. Pierwsze określa się, jako twarde lub sztywne. Mogą być one wykonane z miedzi lub stali. Ich żywotność najczęściej szacuje się na kilkanaście lat. Oczywiście wszystko jest zależne od warunków, w jakich na co dzień porusza się nasze auto.

Drugim rodzajem przewodów hamulcowych są przewody miękkie, zwane też elastycznymi. Tej robione z gumy. W ich przypadku żywotność jest krótsza i mogą one wymagać zmiany nawet po kilku latach. Warto zainteresować się ich stanem technicznym po silniejszych mrozach, aby ocenić, czy wszystko w samochodzie pozostaje szczelne.

Elementy cierne

Oczywiście najlepiej jest dokładnie sprawdzić stan techniczny tarcz i klocków hamulcowych w trakcie zmiany opon z letnich na zimowe. Zdarzają się jednak takie sytuacje, w których tego nie zrobiliśmy – przez roztargnienie lub po prostu z powodu korzystania z ogumienia wielosezonowego. Warto jednak sprawdzić stan hamulców przed dłuższą podróżą. Pozwoli to uniknąć problemów ze znajdującymi się na granicy bezpiecznego zużycia tarczami hamulcowymi lub okładzinami klocków hamulcowych.

Wymiana tarcz i klocków jest podstawową czynnością serwisową układu hamulcowego. Jednak te dwa elementy pozbawione wsparcia innych podzespołów są bezużyteczne. Dlatego zachęcamy do rutynowej kontroli poziomu płynu hamulcowego i oceny zużycia przewodów hamulcowych przed zimowym wyjazdem – wyjaśnia Dawid Tarchała, kierownik działu Badań i Rozwoju klocków hamulcowych w firmie Steinhof.

 

 

Zostaw Komentarz