Nieludzkie samochody zamiast ludzkich kierowców

17 lut 2016
Informacje o pierwszych tzw. autonomicznych samochodach ciężarowych, które pojawiły się na publicznych drogach zostały przez sporą część opinii publicznej przyjęte z niepokojem. Wizja tirów jeżdżących bez kierowców napawa niektórych lękiem. Ludzie nie dowierzają nowoczesnej technice.
Otóż my mamy odwrotnie. Komputerowy układ sterowania wyposażony w sensory, radary i GPS-y jak najbardziej budzi nasze zaufanie, natomiast człowiek siedzący za „fajerą” wielotonowego pojazdu – niekoniecznie. Nieodpowiedzialność, brawura, kompletny brak wyobraźni to bowiem przywary ludzi, a nie komputerów.
W internecie pojawił się filmik pokazujący, jak kierowca wielkiej cysterny doprowadził pod Grajewem do czołowego zderzenia. Zapewne chciał jechać pięć kilometrów na godzinę szybciej i dlatego postanowił wyprzedzać na wąskiej drodze. Najpierw dojechał „na zderzak” do poprzedzającego samochodu, a następnie gwałtownie zjechał na drugi pas. Kierowca jadącego z naprzeciwka Fiata nie miał szans uniknąć zderzenia. Wszystko zarejestrowane zostało samochodową kamerką umieszczoną w jadącym za tirem samochodzie. Ten krótki film o zabijaniu może służyć jako materiał poglądowy dla psychologów transportu, którzy powinni zastanowić się, jak z grona kandydatów na zawodowych (a może nie tylko zawodowych) kierowców eliminować tych, którzy nigdy nie powinni jeździć czymś bardziej niebezpiecznym od hulajnogi.
Grzegorz Kacalski, Krzysztof Rybarski
miniaturka

Centra Mocy – reaktywacja

Akcja Centra Mocy została wydłużona do końca stycznia. Powód jak zawsze prosty – w końcu doczekaliśmy się mrozów i niestety także problemów z rozruchem. Kierowcy zyskali zatem więcej czasu, aby bezpłatnie sprawdzić stan akumulatora.

miniaturka

3,8°C przez pół roku, czyli jesień i zima w Polsce

Chłód gości w Polsce znacznie dłużej niż trwa zima z jej atrybutami w postaci śniegu i mrozu. Jak wskazują dane Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w okresie od października 2014 do marca 2015 roku średnia dobowa temperatura wyniosła zaledwie 3,8°C. To jeden z głównych powodów rosnącej popularności ogrzewania postojowego na naszym rynku.

miniaturka

Światło na podróbki

Na rynku części i akcesoriów motoryzacyjnych regularnie pojawiają się produkty podrobione. Proceder ten uderza w renomowane marki i dotyczy również źródeł światła. Tymczasem zaledwie 9% kierowców wie, w jaki sposób sprawdzić ich oryginalność.

miniaturka

Delikatne czyściwo do wrażliwych powierzchni

Użycie czyściwa dobrej jakości jest szczególnie istotne, gdy do porządku trzeba doprowadzić elementy o delikatnej lub wrażliwej powierzchni. Firma MEWA poleca w takim przypadku swe czyściwo wielokrotnego użytku o nazwie MEWATEX ULTRA, które oferuje w systemie pełnej obsługi.

miniaturka

Żarowe i iskrowe nowości NGK

Początek roku przyniósł nowe wiadomości na temat oferty NGK Spark Plug Europe. Dotyczą one rynku wyposażenia fabrycznego, a także aftermarketu.

miniaturka

Nowy Rok – nowe produkty

Firma Nissens weszła w Nowy Rok z rozszerzoną ofertą. Kolejne referencje pojawiły się we wszystkich segmentach części.

miniaturka

TEXA pod nowym adresem

Już nie w Krakowie, lecz w Sosnowcu swą siedzibę ma polski oddział firmy TEXA. Zmianie uległy również numery telefonów.

Zostaw Komentarz